Na střední Moravu se slétají obří hejna čápů, lákají je přemnožení hraboši
Mimořádně početná hejna čápů se slétají nad oraná pole na střední Moravě, lákají je tam přemnožení hraboši. Ornitologové v některých místech napočítali i dvě stovky ptáků na jednom místě.
„Tak početná hejna ptáků nás překvapila, jsme zvyklí na desítky čápů v době tahu, ale díky tomu, že je hodně hrabošů, tak ti ptáci se nezastavují a přidávají se k nim další hejna, takže vznikají i tak početná hejna jako je 200-250 ptáků,“ uvedl pro Radiožurnál místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
Hraboši v krajině jsou normální. Zemědělci by měli počkat, až jejich počet opadne, radí ornitolog
Číst článek
Čápi ovšem nejsou jedinými ptáky, kteří se přemnoženými hraboši v současnosti živí, na polích se objevují i další druhy - volavky popelavé, čápi černí či dravci jako poštolky, káňata, motáci lužní či orel křiklavý.
Obří hejna ptáků ornitologové fotografují. Především je zajímá, kolik ptáků se nad poli zastavilo. „Čápi jsou okroužkovaní, tyto kroužky fotografujeme, a podle toho zjistíme, odkud pochází, ve kterém hnízdě se narodili,“ dodává Šafránek.
Čeští hraboši přitom zastavili čápy na cestě do Afriky, kam se vydali se svými mláďaty. Zatímco zemědělci je řeší jako obrovský problém, čápi budou díky hrabošům putovat řádně nasyceni.
Neúnosné přemnožení
Obrovská hejna zaznamenali ornitologové na Olomoucku, Přerovsku či Prostějovsku. Největší hejno s 246 čápy bílými bylo pozorováno u obce Kožušany-Tážaly, další nezvykle velké hejno s 202 jedinci se slétlo na pole u Vrbátek na Prostějovsku.
Testy uhynulých zvířat u Brna prokázaly Stutox. ‚Jed byl nejspíš použit nelegálně,‘ říká ministerstvo
Číst článek
Ornitologové zaznamenali obrovská čapí hejna i na dalších lokalitách. Například u Olomouce čítalo 170 jedinců, v Krčmani na Olomoucku jich v hejnu dopočítali 98 kusů. V hojném počtu se vyskytují i v sousedním Zlínském kraji, například ve Věžkách na Kroměřížsku bylo spatřeno hejno s 80 kusy a v Holešově na Kroměřížsku s 64 jedinci.
Přemnožení hrabošů řeší zemědělci zhruba od poloviny července, kdy začaly žně a to především kvůli škodám na plodinách. Odborníci situaci v některých lokalitách, kam patří právě i Olomoucký kraj, označili již dříve za neúnosnou. Za přemnožením hrabošů, který je jedním z nejhojnějších hlodavců v České republice, stojí mírná zima a dostatek potravy. Hraboš polní se podle vědců přemnožuje pravidelně ve dvou- až čtyřletých intervalech.