Táta čáp zemřel a samice by se o ně sama nepostarala. Ptáčat čápa bílého se ale v záchranné stanici ujali zkušení pěstouni: čapí pár, který už odchoval desítky takových sirotků.
„Rád pozoruji ptáky v jejich přirozeném prostředí. Teď se dívám na tenhle pár čápů. Slyšíte to charakteristické klapání zobáku?“ naznačuje atmosféru Jean-Pierre z východní Francie.
Stejnopohlavnímu páru dvou čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec, v jejich zahřívání se střídají.
V České republice je evidováno více než 1300 čapích hnízd, ale každoročně se objevují nová a některá zanikají nebo nejsou obsazená, uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.
V Dubném na Českobudějovicku kvůli zimě a sněhu uhynula čtyři čapí mláďata. Lidé sledovali čapí rodinu na webkameře a když zjistili, že v hnízdě některá uhynula, zavolali pomoc.
Záchranná stanice živočichů Makov na Písecku se raduje z nových přírůstků, čapí pár se už po několikáté stal rodiči. Z celkem pěti vajec se čápata začala líhnout 8. dubna.
Čápi přestávají migrovat na zimu do teplých krajin. Tvrdí to studie zveřejněná v americkém časopisu Science Advances. Podle ekologických aktivistů to souvisí s tím, že tito ptáci nacházejí potravu v blízkosti lidských sídel a díky velkému množství odpadu se živí na třeba na skládkách. Například do Afriky tak vůbec nedoletí.
Ornitologové v jižních Čechách letos sčítali čápy. Za posledních zhruba patnáct let prý zaznamenali úbytek kolem 30 procent. Příčinu stále hledají, důvodem ale může být změna charakteru české krajiny. Další sčítaní chtějí ornitologové provést za deset let.
Léčebné lázně Bohdaneč v sobotu slavnostně vstoupily do své už 117. sezony. Po té loňské, kterou doprovázely obavy kvůli výpadku peněz od pojišťoven, letos lázně zahajují optimističtěji. Klientů je dost.
Ptákem roku 2014 se stal čáp. Ornitologové budou tyto opeřence celý rok bedlivě sledovat a sčítat. Pomoci s tím můžou i lidé v Kněžmostě na Mladoboleslavsku. Tamní kovář totiž vyrobil speciální hnízdo, které společně s ornitology umístili na vrchol nevyužívaného komína.
Třebíčští hasiči opravili čapí hnízdo. Lezli kvůli tomu na 30 metrů vysoký komín. Uprostřed hnízda vyrostl náletový keř, kvůli kterému nemohli čápi na komíně přistávat. Hasiči ho odstranili, což příští rok čápům umožní opět zahnízdit.
Na Táborsku dnes začala záchrana čapích hnízd. Jedná se o iniciativu studentů střední ekologické školy ve Veselí nad Lužnicí. Ti se dnes vypravili ke dvěma hnízdištím. První je v Dráchově, druhé v areálu veselského zemědělského družstva.
Dlouhé květnové a červnové deště, chladno a počasí bez slunce mohou letos za méně úspěšné hnízdění čápů bílých. V mnoha hnízdech proto skončilo úsilí čapích rodičů nezdarem. Na dopady extrémně nepříznivého počasí, které poznamenalo také líhnutí a vyvádění mláďat pěvců, upozornili ornitologové a ochránci přírody.
Práce ve výškách není jen doménou energetiků či kominíků. Také ochránci přírody v těchto dnech balancují nad střechami a loukami v klecích vysokozdvižných plošin. Na Vsetínsku totiž začalo pravidelné kroužkování čápů.
Čápy v Pištíně bude od dnešního dne sledovat přímo v jejich hnízdě webkamera. Ve 14 hodin dnes slavnostně zahájí její provoz Studenti lesnické školy v Písku. Studenti na tento projekt získali peníze z grantu od Nadace O2.
Čapí pár v Postoupkách u Kroměříže si pro své hnízdo vybral komín kotelny v areálu tamějšího Agrodružstva. V kotelně nemohli topit, a tak ornitologové z Valašského Meziříčí vyrobili nové hnízdo a do něj přestěhovali tři malá čápata.
O tom, že čápi jsou stěhovaví ptáci, není pochyb. Další stěhování po příletu z Afriky ovšem zažívají jen výjimečně. V Postoupkách u Kroměříže ale přesouvají hnízda s mláďaty.
Častolovice na Královéhradecku jsou připravené na návrat čápů z teplých krajin. Městys totiž zorganizoval opravu továrního komína, na kterém čápi desítky let hnízdí. Opravy začaly už na podzim a teď už zdobí vrchol cihlového komína nové hnízdo, které pro čápy připravili ornitologové.