VIDEO: Pražská zoo zachraňuje ohrožené lvy indické. Samici Ginni museli uměle oplodnit

Veterináři v pražské zoo ve středu uměle oplodnili samici lva indického Ginni. Je to jediný způsob, jak tyto vzácné lvy v Praze rozmnožit. Použili sperma samce Jamvana, který pochází stejně jako Ginni z indického Gudžarátu. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V současné době nemáme jinou možnost, jak naše vzácné lvy rozmnožit, neboť se ukázalo, že samice Suchi je neplodná a pro Ginni je za dané situace jedinou šancí na potomstvo umělá inseminace,“ uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek.

Lvi z Prahy přitom podle něj znamenají velkou naději jak pro evropský chov ohroženého druhu, tak pro zachování lva indického v globálním měřítku.

Čistokrevní lvi indičtí samec Jamvan a samice Ginni ve výběhu pražské zoo | Foto: Petr Hamerník | Zdroj: Zoo Praha

Ginni se od úterý pářila se samcem Sohanem zapůjčeným ze Zoo Ostrava. Lvice mají takzvanou provokovanou ovulaci, kterou vyvolává mechanická stimulace při styku se samcem.

„Během odpoledne bylo zaznamenáno 26 pokusů o páření, takže doufáme, že stimulace byla dostatečná,“ uvedl kurátor chovu savců Pavel Brandl.

Zákrok pak v Praze provedl tým profesora Thomase Hildebrandta z berlínského Leibnizova institutu ve spolupráci s veterináři z pražské zoo. Od odebrání spermatu do inseminace uběhlo asi 2,5 hodiny. Podle Hildebrandta nebyly žádné komplikace.

„Na základě zkušenosti s jinými druhy bych pravděpodobnost úspěchu odhadl na 60 až 70 procent,“ podotkl.

První výsledky po 60 dnech

Chovatelé budou samici pečlivě sledovat a odebírat vzorky trusu, ve kterém budou sledovat výskyt steroidních hormonů.

„První známky změn můžeme u samice pozorovat po 60 dnech, ale vzhledem k tomu, že by mohlo jít i o falešnou březost, musíme si opravdu počkat až na finální fázi, která nastává po 110 dnech, uvedl hlavní veterinář pražské zoo Roman Vodička.

Radost v safari ve Dvoře Králové: po narození nosorožce přišlo na svět mládě hrocha

Číst článek

Lev indický žije pouze v Girském lese a jeho okolí v indickém Gudžarátu v počtu zhruba 600 jedinců. „Evropský chov čítá 143 jedinců, kteří navíc pocházejí z pouhých 11 dovezených lvů; nutně tak potřeboval oživit novou krví, uvedla mluvčí zoo Lenka Pastorčáková.

Pražská zoo získala s pomocí české diplomacie v roce 2015 tři šelmy z Indie - samce Jamvana a dvě lvice - Suchi a Ginni. Nedařilo se je však rozmnožit přirozenou cestou, proto byl submisivní Jamvan dočasně nahrazen prověřeným samcem Sohanem z ostravské zoo. Ten však svou úlohu také nesplnil.

„Proto přišla na řadu umělá inseminace, při které se Sohan osvědčil jako přirozený stimulátor ovulace,“ dodala Pastorčáková.

Na umělé inseminaci lvice Ginni se podílel mezinárodní tým odborníků ze Zoo Praha a berlínského institutu Leibniz IZW | Foto: Petr Hamerník | Zdroj: Zoo Praha

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme