Čeští vědci v JAR zjišťují, proč patří savany mezi druhově nejbohatší ekosystémy na světě

Savany patří mezi nejbohatší ekosystémy na světě. Proč tomu tak je, to se snaží zjistit čeští vědci z Akademie věd a Univerzity Karlovy. Jejich výzkum v Krugerově národním parku v Jihoafrické republice je tak rozsáhlý a podrobný, že českým expertům nedokážou konkurovat ani výzkumníci ze zahraničí.

Pretoria (JAR) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští experti v Krugerově národním parku, který je velikostně srovnatelný s Moravou, vytipovali 60 ploch, na kterých detailně zkoumají rostliny, ptáky, hmyz nebo třeba netopýry

Čeští experti v Krugerově národním parku, který je velikostně srovnatelný s Moravou, vytipovali 60 ploch, na kterých detailně zkoumají rostliny, ptáky, hmyz nebo třeba netopýry | Foto: Ondřej Novák | Zdroj: Český rozhlas

Krugerův národní park přitahuje vědce z celého světa, takže přijít s něčím opravdu originálním není jen tak. Výzkumníci se tam obvykle zaměřují na populární témata, jako jsou sloni nebo nosorožci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští vědci zjišťují, díky čemu jsou jihoafrické savany tak bohaté

Čeští experti ale přišli s plošným výzkumem celého parku o velikosti Moravy. Vytipovali 60 ploch, na kterých detailně zkoumají rostliny, ptáky, hmyz nebo třeba netopýry. Doplněna o údaje z fotopastí dávají nasbíraná data dokonalý přehled o tom, co napříč parkem žije.

Savany patří vedle deštných pralesů z hlediska biodiverzity k nejbohatším prostředím na světě. Nekonečné pláně poseté mozaikou stromů a keřů skýtají nepřeberné množství malých biotopů, ve kterých si na své přijde mnoho specializovaných rostlinných a živočišných druhů, které by v jiném typu krajiny neměly šanci.

Důležitá je taky role slonů, kteří svým spásáním a udupáváním udržují jihoafrické savany otevřené a chrání je před zarůstáním. A vzhledem k tomu, že vědci obecně varují před obrovským úbytkem biodiverzity v souvislosti s činností člověka, je takový výzkum důležitý k pochopení toho, co přesně může bohatost druhů podpořit a co naopak biodiverzitě škodí.

Výzkum v jihoafrické divočině ale není procházka růžovým sadem. Zvířata, která turisté s nadšením pozorují z terénních automobilů, můžou pro vědce pracující v terénu představovat i smrtelné nebezpečí.

Čeští vědci tak mají řadu historek o tom, jak přímo na výzkumných plochách potkali stáda slonů, hrochy či hyeny. Díky zkušeným pracovníkům národního parku, kteří je doprovázejí na každé cestě na výzkumné plochy, ale všechna blízká setkání s divokými zvířaty dopadla dobře.

Ondřej Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme