Odhalila nečekaná tajemství šimpanzů i jejich temnou stránku. Primatoložce Jane Goodallové je 85 let
Před 85 lety, 3. dubna 1934, se narodila britská primatoložka Jane Goodallová. Svůj život zasvětila studiu chování šimpanzů, jemuž se dlouhá léta věnovala v přirozeném prostředí těchto tvorů, v národním parku Gombe v Tanzanii. I přes svůj pokročilý věk se Goodallová stále angažuje v hnutí na ochranu zvířat.
Díky své houževnatosti a trpělivosti odhalila Jane Goodallová řadu neočekávaných tajemství a zjistila, že šimpanzi toho mají s člověkem společného mnohem víc, než se do té doby soudilo. Její zásluhou například víme, že šimpanzi nejsou striktními vegetariány nebo že umí používat jednoduché nástroje.
Odhalila také odvrácenou stránku chování těchto zvířat, kterou je občasná agrese dominantních členů šimpanzích komunit vůči slabším jedincům s cílem zachovat si výsadní postavení ve skupině.
Bariéra v klonování primátů, tedy i člověka, byla prolomena, prohlásil čínský výzkumník
Číst článek
Spolu s již zesnulou americkou bioložkou Diane Fosseyovou (1932–1985), která se věnovala výzkumu goril, a kanadskou antropoložkou a etoložkou litevského původu Biruté Galdikasovou (72), jež se specializuje na výzkum orangutanů, patří Goodallová mezi nejznámější vědkyně, jež se zasloužily o studium těchto pozoruhodných zvířat, jež jsou nejbližšími biologickými příbuznými člověka.
Vzdělávání a výzkum
Jane Goodallová napsala několik knih a v roce 1977 založila institut nesoucí její jméno, jehož cílem je výzkum, vzdělávání a ochrana divoké přírody.
Přednášela také v mnoha zemích, navštívila i Českou republiku. V roce 2004 byla hostem 37. ročníku karlovarského festivalu filmů věnovaných turistice a cestovnímu ruchu Tourfilm, v roce 2016 přednášela v Praze.
Goodallová byla dvakrát vdaná. Jejím prvním manželem byl nizozemský fotograf Hugo van Lawick, podruhé se vdala za britského ochránce přírody, člena tanzanského parlamentu a ředitele jednoho z místních národních parků Dereka Brycesona.