Šimpanzi hrají fér. Výzkum ukázal, že se o potravu dělí, i když nemusí
Jedním ze základních předpokladů evoluce, která pomáhá lidstvu přežít, je schopnost - a ochota - dělit se o zásoby potravin a jiné životně důležité věci. Jak ukázal nový výzkum amerických vědců, tuto podmínku máme zakódovanou možná hlouběji, než se zdálo. Experiment se skupinou šimpanzů měl zjistit, jestli členům tlupy záleží na tom, jakou odměnu za cvičení dostanou dohromady, nebo zda se jen sobecky zajímají o to, co mohou urvat sami pro sebe.
V rámci experimentu byli šimpanzi ve dvojicích. Jeden šimpanz mohl vybírat kolík dvou různých barev. V případě jedné barvy byla odměna stejná pro něj i spolupracujícího šimpanze, tedy spravedlivá. Pokud vybral druhý kolík, dostal víc, ale jeho partner v té hře dostal málo.
A pokud mu kolík nepředal, nedostal ani jeden nic. Ukázalo se, že vybírající šimpanzi se snažili být féroví a volili kolíky té barvy, která jim zajišťovala stejnou odměnu pro oba.
Vědci také porovnávali chování šimpanzů a skupiny dětí od dvou let. Tam zaznamenali rozdíl. Zatímco děti se chtěly dělit o odměnu v podobě pestrých nálepek i s těmi, které neznaly, šimpanzi jen s blízkými z tlupy.
Primatoložka Marina Vančatová ale tvrdí, že ve volné přírodě jsou známy případy, kdy se šimpanzi dělí nejen se šimpanzi v rámci skupiny, ale i s kamarády a oblíbenci v této skupině.
„Když například velká skupina dostane několik melounů, tak ti šimpanzi, kteří se ochotně dělí s ostatními, pak také snáze dostávají odměnu od ostatních,“ vysvětluje Vančatová a pokračuje:
„Nebo pokud společně loví a dostanou vzácně maso, třeba jiné opice v Africe, tak se rozdělí ti, kteří se lovu zúčastnili, ale také oblíbení favorité. Samozřejmě nemůže dostat každý, ale platí, že dostane ten, kdo chytá, a ten, kdo se nezúčastnil, má smůlu.“
Šimpanzi vytvářejí koalice
Existují ale určití oblíbenci. „Šimpanzi dokonce vytvářejí koalice se svými kamarády a příbuznými. A když potřebují udržet vládu ve skupině, tak nepracují jednotlivě, ale společně. Společně se i brání nebo útočí. Koalice funguje stejným způsobem, jako funguje třeba u politiků v parlamentu,“ popisuje primatoložka.
Nejnovější výzkum je podle ní jen kamínkem do mozaiky. „Známe případy, kdy dva šimpanzi něco dělají, a pokud jeden za to podle mínění druhého dostane lepší odměnu, tak se tento šimpanz naštve, že to není fér, a přestane pracovat, protože ho odměna neuspokojí. Když jeden dostává za stejnou práci stejný kus žvance, proč by on měl dostat něco horšího?“ přibližuje chování šimpanzů.
Zároveň upozorňuje, že férové jednání se objevuje i u jiných zvířat. „Třeba u papoušků Nestor kea, kteří žijí na Novém Zélandu, je vidět spolupráce. Pokud jeden něco udělá, ostatní mají přístup k potravě. Vždy se jeden se musí obětovat, aby otevřel krmítko i pro ostatní,“ dodává odbornice.