V neděli se otevírá pro veřejnost 55 židovských památek. Hlavní atrakcí je čáslavská synagoga

Veřejnosti se v neděli otevře 55 židovských památek v Česku, které nejsou běžně přístupné nebo byly v posledních letech opraveny. Lidé si budou moci prohlédnout například synagogu v Čáslavi nebo židovské hřbitovy v Litomyšli, Kolíně a Polné. Přehled zpřístupněných památek a informace o doprovodném programu najdou zájemci na webu. Den židovských památek se koná pošesté.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Synagoga v Čáslavi

Synagoga v Čáslavi | Zdroj: Profimedia

„Mezi největší lákadla letošního roku patří bezesporu čáslavská synagoga, ve které byla po několika letech dovršena první fáze rekonstrukce,“ uvedl v tiskové zprávě Pavel Veselý z pražské židovské obce, která akci spolupořádá.

Otevřené budou mimo jiné také synagogy v Třebíči, Mikulově či Krnově. Židovské hřbitovy si budou moci zájemci prohlédnout například v Litomyšli, ve středočeské obci Přistoupim, Terešově na Rokycansku, v Kolíně, Polné na Jihlavsku nebo v Prostějově.

Kdo byl třináctiletý básník z Terezína Hanuš Hachenburg? Neznáme jeho tvář, ale tušíme, co prožil

Číst článek

„Na starém kolínském hřbitově proběhla v loňském roce dokumentace více než 600 náhrobků, během které bylo nalezeno několik místních významných osobností – rabínů, jejich rodinných příslušníků či představených židovské náboženské obce,„ doplnil Veselý.

Na židovském hřbitově v Polné zase podle něj letos dokončili opravu 114 poškozených náhrobků.

Z památek pražského židovského města bude přístupná pouze Jeruzalémská synagoga, na jejíž ženské galerii jsou dvě stálé expozice o péči o židovské památky.

Synagoga v Praze | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

V některých lokalitách organizátoři připravili doprovodný program, nejčastěji komentované prohlídky a přednášky. Všechny památky budou přístupné zdarma, nebo za dobrovolné či symbolické vstupné.

Veselý připomněl, že většina židovských obcí na území České republiky zanikla kvůli holokaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly.

Během druhé světové války bylo zničeno na 70 synagog, dalších 105 synagog bylo zbořeno během komunistického režimu. Teprve po listopadu 1989 se začalo s dokumentací a záchranou zbylých památek. Do dnešní doby se dochovalo kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme