Před 90 lety stanul první Čech na březích Antarktidy. Podpořil ho Masaryk i Baťa

Učitel zeměpisu, kterému se podařilo připojit k výpravě za významným prvenstvím, si získal sympatie prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka i podnikatele Bati. O svém dobrodružství stihl napsat knihu, ale v pouhých 31 letech tragicky utonul pod převrácenou kánoí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antarktická expedice amerického polárníka admirála Byrda (1934)

Vojtěch při expedici admirála Byrda fungoval jako námořník, topič, cvičitel psů, částečně se věnoval také vědě | Zdroj: Profimedia

Doktor Václav Vojtěch se zapsal do historie jako první Čech, jehož noha se dotkla břehů Antarktidy. Stalo se to 27. ledna 1929. A účast na výpravě za jiným prvenstvím – historicky prvním přeletem kontinentu – mu přinesla dokonce i prestižní Zlatou medaili amerického Kongresu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek

Učitel za polárním kruhem

Původně byl Vojtěch učitelem zeměpisu, ale později se stal redaktorem tiskové kanceláře Central European Press. Právě tam se dozvěděl o plánované letecké expedici Richarda Byrda k jižnímu pólu a zatoužil se cesty zúčastnit.

Václav Vojtěch, polárník | Foto: public domain, Jindřich Honzík, Městské muzeum Nový Bydžov

Dopisování s vedoucím výpravy ovoce nepřineslo, a tak se houževnatý mladík vydal na vlastní pěst na Nový Zéland, kde se mu nakonec skutečně podařilo k expedici připojit  ve funkci topiče, později se stal cvičitelem psích spřežení.

„Celá expedice trvala v podstatě dva roky, protože tam velmi záleží na počasí. Od ledna do listopadu 1929 čekali na vhodné podmínky,“ říká vedoucí polární sekce České geografické společnosti Michal Janouch. 

Přelet se nakonec expedici skutečně vydařil a Václav Vojtěch se stal jedním z těch, kteří si za účast na výpravě vysloužili nejvyšší civilní americké ocenění, Zlatou medaili Kongresu.

Tragická smrt 

Po návratu domů ještě stihl napsat knihu Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, v níž vzpomínal na průběh expedice. Jeho plány na další dobrodružství, tentokrát na Aljašce, ale v roce 1932 zkřížila tragická smrt. Utonul totiž pod převrácenou kánoí ve vodách Labe.

Ondřej Ševčík, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme