Ve věku 96 let zemřel Miloš Povondra-Bondy, jeden z nejstarších českých přeživších holokaustu

Na konci června zemřel ve švýcarském Magdenu Miloš Povondra-Bondy. Jednomu z nejstarších českých přeživších holokaustu bylo 96 let. O jeho smrti informovalo v pátek nakladatelství Prostor, které v roce 2017 vydalo jeho knižní vzpomínky Co odvál dým. Serveru iROZHLAS.cz zprávu potvrdila dokumentaristka Olga Sommerová, která byla blízkou přítelkyní Povondry-Bondyho.

Madgen Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Povondra-Bondy

Miloš Povondra-Bondy | Foto: Olga Sommerová | Zdroj: Nakladatelství Prostor

Co odvál dým začíná svědectvím ze srpna 1942, kdy byl Bondy spolu s rodinou odvezen transportem do Terezína. Tehdy mu bylo 16 let. Na začátku února 1943 pak byli převezeni do Osvětimi-Březinky.

„Zde začíná stěžejní část vzpomínek Miloše Bondyho – od úvodní selekce na rampě, kde byla maminka zařazena mezi ženy jdoucí do plynové komory, přes pobyt s tatínkem v úvodní ‚karanténě‘ po zvykání si na nelidské a vražedné podmínky života v táboře,“ popisuje Denisa Novotná z nakladatelství Prostor.

Vedle toho Bondy vzpomíná také na svou rodinu a dospívání na pražských Vinohradech. „Vzpomínky Co odvál dým jsou tak nejen poutavým vyprávěním o životě člověka, kterého nezlomily ani ty nejkrutější podmínky, ale především mimořádně cenným osobním svědectvím o tom, čemu byly oběti holokaustu vystaveny,“ dodává Novotná.

Miloš Povondra-Bondy v Eisenachu v Durynsku po osvobození Američany | Foto: Olga Sommerová | Zdroj: Nakladatelství Prostor

Bondy kromě Osvětimi přežil věznění v táborech Sachsenhausen, Ohrdruf a Buchenwald. Po pochodu smrti se dočkal osvobození v německém Eisenachu.

Po válce dokončil v Praze studia na gymnáziu a získal titul z medicíny na Karlově univerzitě. Jako lékař působil v různých nemocnicích, poté až do roku 1968 pracoval na ministerstvu zdravotnictví. Po sovětské okupaci emigroval s manželkou do Švýcarska, do Prahy se ale po revoluci často vracel.

Původní příjmení Bondy si změnil na Povondra podle románu Válka s mloky od Karla Čapka. V něm vystupuje postava Povondry, který dělá vrátného panu Bondymu.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme