Před 69 lety byla popravena Milada Horáková. Její tragický osud si lidé připomínají v Česku i v zahraničí
Ve čtvrtek uplynulo 69 let od popravy političky Milady Horákové, kterou komunisté v roce 1950 odsoudili ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti. Její památku ve středu na pražském Vyšehradě uctilo asi padesát lidí. U symbolického hrobu političky se sešli pamětníci, bývalí političtí vězni a zástupci obou komor Parlamentu.
Středeční projevy řečníků se týkaly především boje Horákové proti nacistickému i komunistickému režimu. „Jsme spjati s její památkou, s odkazem, který musí být uchován,“ uvedl předseda klubu Milady Horákové František Šedivý.
Boj dobra se zlem. Oběti dvou totalit mají v Česku nový památník
Číst článek
Účastníci vzpomínkové akce upozornili i na středeční hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. „Je to až symbolicky děsuplné, že právě v tento den, představitelé komunistické strany podpoří současnou vládu. Protože slovy jejich předsedy oni mohou dnes plnit svůj program,“ řekl místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN).
Další akce k připomenutí tragické smrti Horákové se konají i ve čtvrtek. Například platforma Bez komunistu.cz naplánovala na pražskou Kampu shromáždění a happening Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu, při kterém u Vltavy vzplanou symbolická světla. Přidat se mají lidé i na dalších místech ve světě, například ve Washingtonu.
Horáková ve filmu
Pardubická Galerie Fons vystaví fotografie z filmu Milada, který v roce 2017 natočil o političce režisér a scenárista David Mrnka. Jeho děj začíná v roce 1933, kdy se Horákovým narodila dcera Jana. Výraznou roli hraje ve filmu celkem 10 dopisů věnovaných rodině, přátelům a hospodyni Marii Švehlové, které Horáková napsala inkoustovou tužkou mezi 24. a 27. červnem 1950, tedy v posledních dnech svého života.
Vaše, jen Vaše Milada. Režisér filmu o Horákové našel svou hrdinku v dopisech a vzpomínkách dcery
Číst článek
Podle Mrnky trvala příprava snímku skoro 10 let. Při rešerši vycházel z osobních dopisů Horákové a vzpomínek její dcery Jany Kánské. Hlavní roli ve filmu ztvárnila izraelská herečka Ayelet Zurerová.
Právnička, národněsocialistická poslankyně a bojovnice za práva žen Milada Horáková se za druhé světové války zúčastnila protinacistického odboje. Za činnost v Ženské národní radě ji v období druhé světové války věznilo gestapo. Aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. V roce 1950 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti za údajnou špionáž a velezradu. Popravena byla navzdory přímluvám osobností z celého světa.
Na vyšehradském hřbitově má Horáková pouze symbolický hrob. Kde přesně jsou její ostatky pohřbeny, není známo.