Před 69 lety byla popravena Milada Horáková. Její tragický osud si lidé připomínají v Česku i v zahraničí

Ve čtvrtek uplynulo 69 let od popravy političky Milady Horákové, kterou komunisté v roce 1950 odsoudili ve vykonstruovaném procesu k trestu smrti. Její památku ve středu na pražském Vyšehradě uctilo asi padesát lidí. U symbolického hrobu političky se sešli pamětníci, bývalí političtí vězni a zástupci obou komor Parlamentu.

Praha (Aktualizováno: 17:49 27. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milada Horáková při závěrečné řeči

Milada Horáková při závěrečné řeči | Foto: Národní filmový archiv

Středeční projevy řečníků se týkaly především boje Horákové proti nacistickému i komunistickému režimu. „Jsme spjati s její památkou, s odkazem, který musí být uchován,“ uvedl předseda klubu Milady Horákové František Šedivý.

Boj dobra se zlem. Oběti dvou totalit mají v Česku nový památník

Číst článek

Účastníci vzpomínkové akce upozornili i na středeční hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. „Je to až symbolicky děsuplné, že právě v tento den, představitelé komunistické strany podpoří současnou vládu. Protože slovy jejich předsedy oni mohou dnes plnit svůj program,“ řekl místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN).

Další akce k připomenutí tragické smrti Horákové se konají i ve čtvrtek. Například platforma Bez komunistu.cz naplánovala na pražskou Kampu shromáždění a happening Světla pro památku Milady Horákové a všech obětí komunismu, při kterém u Vltavy vzplanou symbolická světla. Přidat se mají lidé i na dalších místech ve světě, například ve Washingtonu.

Horáková ve filmu

Pardubická Galerie Fons vystaví fotografie z filmu Milada, který v roce 2017 natočil o političce režisér a scenárista David Mrnka. Jeho děj začíná v roce 1933, kdy se Horákovým narodila dcera Jana. Výraznou roli hraje ve filmu celkem 10 dopisů věnovaných rodině, přátelům a hospodyni Marii Švehlové, které Horáková napsala inkoustovou tužkou mezi 24. a 27. červnem 1950, tedy v posledních dnech svého života.

Vaše, jen Vaše Milada. Režisér filmu o Horákové našel svou hrdinku v dopisech a vzpomínkách dcery

Číst článek

Podle Mrnky trvala příprava snímku skoro 10 let. Při rešerši vycházel z osobních dopisů Horákové a vzpomínek její dcery Jany Kánské. Hlavní roli ve filmu ztvárnila izraelská herečka Ayelet Zurerová.

Právnička, národněsocialistická poslankyně a bojovnice za práva žen Milada Horáková se za druhé světové války zúčastnila protinacistického odboje. Za činnost v Ženské národní radě ji v období druhé světové války věznilo gestapo. Aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. V roce 1950 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti za údajnou špionáž a velezradu. Popravena byla navzdory přímluvám osobností z celého světa.

Na vyšehradském hřbitově má Horáková pouze symbolický hrob. Kde přesně jsou její ostatky pohřbeny, není známo.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme