‚Ledový muž‘ Ötzi měl podle genetické analýzy tmavou pleť. Jeho rod pocházel z Blízkého východu

Pleš, tmavé oči a velmi snědou pleť měl podle vědců z Německa, Itálie a Rakouska prehistorický „ledový muž“ Ötzi, jehož tělo bylo v nalezeno na alpském ledovci na italsko-rakouském pomezí v roce 1991. Rodová linie muže, který žil v tyrolských Alpách kolem roku 3250 před naším letopočtem, vychází přímo od prvních zemědělců, kteří do Evropy přišli před zhruba 8000 až 9000 lety z Blízkého východu, uvedli vědci v odborném časopise Cell Genomics.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ötzi, přírodní mumie stará přibližně 5300 let, nalezená v roce 1991 na italské straně hranic v Ötztalských Alpách, je dnes vystavena v muzeu v Bolzanu

Ötzi, přírodní mumie stará přibližně 5300 let, nalezená v roce 1991 na italské straně hranic v Ötztalských Alpách, je dnes vystavena v muzeu v Bolzanu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Sekvenování dědičné výbavy Ötziho ukázalo, že jeho genom pochází z více než 91 procent od anatolských přistěhovalců. Tito raní zemědělci přišli před zhruba 9000 lety z Blízkého východu a přinesli do Evropy jí do té doby neznámé obdělávání půdy.

Zbylých zhruba devět procent genomu Ötziho pochází od divokých evropských lovců. Vědci z toho vyvozují, že Ötzi pocházel z relativně izolovaného alpského obyvatelstva, které mělo jen málo kontaktů s jinými evropskými skupinami.

„Geneticky to vypadá, že jeho předci přišli přímo z Anatolie,“ řekl Johannes Krause, ředitel lipského Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii. Poloostrov Anatolie neboli Malá Asie tvoří neevropskou, tedy většinovou část dnešního Turecka.

Předci lidí po boku dinosaurů. Vědci našli důkazy, že savci se vyvinuli už před srážkou Země s asteroidem

Číst článek

Ötzi měl podle genetické analýzy opravdu tmavou pleť – výrazně tmavší než u dnešních Jihoevropanů. Tmavé zabarvení pokožky nalezené mumie tak podle autorů studie nebylo způsobeno tisíci roky v ledu.

Ani to, že Ötziho mumie byla prakticky bez vlasů, patrně nebylo způsobeno uložením v ledu. Původně tmavooký a černovlasý Ötzi měl podle vědců geneticky sklon k vypadávání vlasů a pravděpodobně měl pokročilou pleš.

Ledovcová mumie Ötziho je umístěno v archeologickém muzeu v Bolzanu, které ukazuje i rekonstrukci podoby Ötziho, ovšem se světlou pletí a dlouhými vlasy.

„Nebudeme rekonstrukci hned upravovat,“ řekla Deutsche Presse Agentur mluvčí muzea Katharina Herselová. Podle ní sice lze dědičné vlohy analyzovat, ale i vědci jsou podle ní zdrženliví ohledně toho, zda, kdy a do jaké míry se za života jedince projeví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme