Rozhlas řídil zemi, vzpomíná Karel Lánský na pohnuté okamžiky srpna 1968
Za legendárním rozhlasovým vysíláním v srpnu 1968 stojí i Karel Lánský. Osudnou noc na 21. srpna spolu s dalšími pracovníky rozhlasu spontánně převzali vysílání a nepřestali v něm navzdory okupantům i českým kolaborantům. Karel Lánský ale prožil i Pražské povstání v roce 1945, kdy hrál rozhlas podobnou úlohu jako v osmašedesátém.
Karel Lánský vstoupil do KSČ a studoval nově založenou Vysokou školu politickou. Později pracoval v různých politických institucích.
Vysílání řídil v srpnovém týdnu po invazi vojsk Varšavské smlouvy. Jmenuje se Karel Lánský.
Ke KSČ měl ale kritický postoj. Strana ho vyloučila, a tak pracoval jako dělník v Pragovce.
Znalost prostředí se mu hodila. V dubnu 1968 nastoupil do Československého rozhlasu a pár měsíců nato vyšel v moskevské Pravdě prosovětský Dopis 99 pragováků.
Zlatým hřebem jeho rozhlasové práce byl týden od 21. srpna. Vysílání se snažil zachovat všemi způsoby, vyjednáváním i výhružkami.
„Šedesátý osmý rok byl orientačním kormidlem ve vývoji republiky jako takové.“
Karel Lánský
„Říkám tomu pro sebe osm mých dní, kdy jsem řízením osudu a přičiněním ruských přátel rozhlas trochu řídil,“ vzpomíná.
V roce 1969 musel Karel Lánský z rozhlasu odejít - podobně jako další, kteří vytvářeli legendárního srpnového vysílání. Živil se jako dělník.
Po pádu totalitního režimu se Karel Lánský do rozhlasu vrátil a pracoval jako ředitel zahraničního vysílání.
Spolu s Jiřím Dienstbierem napsal knížku Rozhlas proti tankům. Český rozhlas v souvislosti s padesátým výročím invaze navrhl Karla Lánského na státní vyznamenání.