Habsburkové Karla IV. nepřipravili o náhrobek, ale o přání být co nejblíž modlitbám, říká historička

Ostatky císaře Karla IV. byly po jeho smrti v roce 1378 uloženy v budované Katedrále sv. Víta. Náhrobek se ale nedochoval. Měli v tom prsty Habsburkové? Konec života je velmi citlivou záležitostí, dnes už není tak výrazně spojen se spiritualitou. Zásadní to ale bylo pro naše předky – stejně jako smuteční obřad nebo místo posledního odpočinku.

Jak to bylo doopravdy Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel IV.

Karel IV. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

U panovníků byly rituály ještě rozšířeny: o projevy úcty, nabalzamování těla a i o vystavování ostatků. Akt měl veřejnost přesvědčit, že panovník je mrtev a země potřebuje nástupce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ostatky císaře Karla IV

Otec vlasti, tak byl už v pohřební řeči nazván, císař Karel IV. zemřel 29. listopadu 1378. Místo svého posledního odpočinku si i sám vybral. „Každý křesťan usiloval o spásu a doufal, že se jeho následovníci za jeho spásu budou modlit,“ vysvětluje historička Eva Doležalová.

Chtěl ležet v centru katedrály

Ve svatovítské katedrále tak nechal vybudovat kryptu. „Jde o místo české státnosti, kde se propojuje církevní a světský svět, což nebylo v Evropě úplně samozřejmé. Navíc jde o místo, které je vidět ze všech stran.“

Karel IV. tam byl pohřben s poctami, které panovníkovi náležely – krypta byla v samotném středu katedrály, takže místo nanejvýš posvátné. Tady se totiž protínala osa sever-jih, která „spojovala“ hroby sv. Václava a sv. Zikmunda. Druhá osa východ-západ byla spojnicí hrobů sv. Víta a sv. Vojtěcha.

Někteří Habsburkové, což je dynastie, která nastoupila na český trůn v roce 1526, jsou pohřbeni právě v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, jak ji dnes říkáme. „Leží tam Ferdinand s manželkou – ale o tomto jejich rozhodnutí víme velmi málo. Nemáme jasné důvody,“ popisuje historička Doležalová.

31:26

Probírali jsme kosti Otce vlasti. Karel IV. byl ortopedické muzeum, přibližuje profesor Bartoníček

Číst článek

Za místo posledního odpočinku si Prahu a svatovítskou katedrálu vybral další panovník a Habsburk Rudolf II., který byl s městem velmi silně spojený. Praha se v té době stala centrem celé monarchie a pojem Rudolfínská Praha označuje období mimořádného kulturního, společenského i dalšího rozkvětu.

Souvisí s tím i jedna událost, která porušila původní záměr císaře Karla IV. a tím zcela změnila místo jeho posledního odpočinku.

„Císař v místě, které si vybral, vycházel ze spirituální duchovní linky. Aby k němu doléhaly modlitby, které byly v katedrále pronášeny.“

Výstavba nové krypty, kterou zadal Rudolf Habsburský, ale způsobila, že byla Karlova rakev odsunuta a do popředí se dostala cínová rakev s tělem Rudolfa.  

V 19. století, kdy začala dostavba katedrály, se tak tehdejší odborníci začali ptát, kde přesně leží Karlův hrob. Definitivně místo uložení ostatků určil až archeologický výzkum, ve kterém po mnohaletém bádání a za pomoci nejnovějších technologií bylo určeno přesné místo původního uložení ostatků Otce vlasti.

Na otázku pořadu, jestli Habsburk připravil Karla IV. o místo posledního odpočinku, historička Doležalová odpovídá: „Nepřipravil ho o místo, ale o to, co Karel IV. chtěl: Být co nejblíž modlitbám a odpočívat na místě, které k tomu vybudoval“.

Celý pořad Jak to bylo doopravdy poslouchejte v audiozáznamu v horní části článku.

Ivana Chmel Denčevová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme