Dnes před 80 lety: Gestapo si přišlo pro Žižlavského. Ten, ač zraněn, varuje velitele výsadku ZINC
Český rozhlas v sérii historických zpravodajských rekonstrukcí připomíná, co předcházelo hrdinskému činu českého odboje za druhé světové války: atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Od útoku parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka v květnu uplyne 80 let. Den za dnem projekt připomíná, co se tehdy dělo v protektorátu.
15. dubna 1942 gestapo v Korytčanech zahájilo zátah na učitele Cyrila Žižlavského – podporovatele parašutisty Oldřicha Pechala, velitele výsadku ZINC.
Dva dny předtím, 13. dubna 1942, už se gestapu podařilo rozbít přerovskou větev odbojové skupiny Jana Rychtalíka, který v té době byl už téměř tři měsíce ve vězení. Gestapo si pro něj přišlo domů 23. ledna 1942. Hodiny tvrdých výslechů a neustálé mučení si postupně vybíraly daň na jeho zdravotním stavu.
Zatčeni byli vedoucí Rychtalíkovy skupiny Antonín Hrachovina a Jan Krásný. Na jejich stopu přivedl nacisty někdejší komunistický odbojář a konfident gestapa Štěpán Šíma.
Nyní, tedy 15. dubna 1942 ale gestapo tak úspěšné není. Žižlavský mu unikne a podaří se mu Pechala varovat.
Na Oldřicha Pechala se lepila smůla od prvního okamžiku. Kvůli navigační chybě nebyla jeho skupina vysazena na Moravě, ale až u Gbel na Slovensku.
Už záhy po seskoku v noci z 27. na 28. března 1942 navíc narazil na dva německé pohraničníky. Oba sice zastřelil, ale ztratil kufřík s penězi a doklady. Díky nim znali nacisté jeho totožnost.
Dnes před 80 lety: Heydrich se stěhuje do Prahy a v protektorátu umírá parašutista Kolařík
Číst článek
Skupinu ZINC spolu s Pechalem tvořili Arnošt Mikš a radiotelegrafista Viliam Gerik, kterým se oběma podařilo přejít hranice bez problémů. Krátce nato ale zjistili, že je jejich vysílačka rozbitá.
Zatímco Mikš se přesunul do Prahy a podařilo se mu navázat spojení s výsadkáři ze Silver A a Out Distance, Gerik se 4. dubna šel sám udat na pražské policejní ředitelství.
Doufal, že jako Slovák bude vydán na Slovensko. Místo toho skončil na pražském gestapu a stal se jedním z nejaktivnějších konfidentů.
O ničem z toho jejich velitel Oldřich Pechal nemá 15. dubna tušení. Štěstí ale tentokrát stojí na jeho straně - díky statečnosti jeho švagra Cyrila Žižlavského.