Před 80 lety zřídili nacisté první tábor, kde zabíjeli plynem. V Chelmnu zavraždili i děti z Lidic

U malé polské vesnice Chelmno nad Nerem nacisté před 80 lety zřídili první vyhlazovací tábor, kde zabíjeli svoje oběti plynem. Němečtí okupanti tady začali testovat plynové nákladní vozy. V těch zavraždili Židy ze 70 kilometrů vzdáleného lodžského ghetta i české děti.

Chelmno (Polsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masový hrob ve vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu

Masový hrob ve vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu | Zdroj: Profimedia

„Najednou vidím hromady těl. Vykřikla jsem a vyletěla z kina. Uvědomila jsem si: to nepřežili! Byl to strašný šok.“ Když bylo Haně Utitz-Razové dvanáct let, rodiče ji v roce 1939 poslali do Anglie jedním z vlaků, které organizoval Nicholas Winton.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 80 lety zřídili nacisté v polském Chelmnu první vyhlazovací tábor, kde zabíjeli vězně pomocí plynu. Více si poslechněte v reportáži Lucie Korcové

Na konci války šla do kina, kde před filmem pouštěli zprávy ze světa. Když viděla záběry z koncentračních táborů, byla si jistá, že její rodina válku nepřežila. „Pak jsme se dozvěděli, že maminka šla do prvního tábora smrti. To bylo v Chelmnu,“ vzpomínala pro projekt Paměť národa. 

Okolí nenápadné vesnice Chelmno nacisté od 8. prosince 1941 proměnili ve vyhlazovací tábor. Přijížděly sem nejen transporty Židů z Polska a protektorátu Čechy a Morava, ale také Romů a Sinthů.

V první fázi používali Němci k vraždění plynové vozy. Do každého se vešlo 50 až 80 lidí, kteří se pak udusili výfukovými plyny ze spalovacího motoru.

2:53

V Ravensbrücku nebyly jen komunistky, říká historička. Ženy trpěly i sexualizovaným násilím

Číst článek

„První fáze trvala do jara 1942. Pak již byla vytvořena druhá série plynových vozů a fungovaly jako mobilní plynové komory. Přímo v Chelmnu byly oběti po zadušení převáženy do asi sedm kilometrů vzdáleného lesního tábora, kde byly vykopány velké masové hroby,“ popisuje historik Vojtěch Kyncl z Historického ústavu Akademie věd.

Děti z Lidic i Ležáků

Poté, co nacisté v noci v červnu 1942 vypálili obec Lidice jako odvetu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a zastřelili všechny tamní muže, odvlekli lidické ženy do koncentračního tábora a většinu dětí odvezli do Lodže.

Byla mezi nimi i tehdy desetiletá Marie. O osudu své sestry vyprávěl Paměti národa její bratr Jiří Pitín: „Tam některým dětem – to byla další taková nordická, germánská lest – dali pár koresponďáků, aby napsaly domů příbuzným. A shodou okolností mám originální korespondenční lístek od mé sestry Marušky, který poslala mé tetičce. Chce něco k jídlu a chce nějaké hygienický prostředky. A brzo, protože nevěděly, kdy mají jet.“

3:17

Pět set trestů smrti a 2000 lidí do koncentračních táborů. Uplynulo 80 let od vyhlášení stanného práva

Číst článek

Krátce na to v červenci 1942 zavraždili nacisté 82 lidických dětí a 11 dětí z Ležáků v plynovém nákladním voze v Chelmnu.

To, že české děti zemřely právě tady, dokazovaly po válce kromě dochovaných dokumentů i výpovědi svědků. „V samotném Chelmnu a při vyhlazovacím procesu byly v táboře nuceně zaměstnány například polské kuchařky. Ty si pamatovaly na mimořádně upravený, čistý transport českých dětí, se kterými nepřišel žádný dospělý doprovod. Což bylo v té době zcela mimořádné,“ připomíná Vojtěch Kyncl.

Přestože se nacisté už od ledna 1945 snažili stopy po vyhlazovacím táboře v Chelmnu zahladit, díky svědectvím přeživších se jim to nepodařilo. Historici odhadují, že Němci v táboře zavraždili přes 200 tisíc vězňů.

Lucie Korcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme