Na trať slalomu vyjel pozadu, přesto byl třetí. Norská legenda Kjuss slaví 46. narozeniny

Zdaleka nikdo ze závodníků sjezdu na Světovém poháru ve Wengenu nepobavil diváky tak, jak se to před 18 lety povedlo norské legendě Lasse Kjusovi. Nechtěně do slalomu vyjel pozadu a stejně skončil na stupních vítězů. Na přelomu století vozili medaile z nejdelšího sjezdovky Lauberhorn často Norové, zejména Lasse Kjus, který dnes slaví 46. narozeniny.

Dojezd v Lauberhornu

Dojezd v Lauberhornu | Zdroj: Reuters

Mistrovství světa juniorů v roce 1990 dalo výraznou nápovědu k tomu, že Lasse Kjus bude jednou legendou sjezdového lyžování. Získal tehdy totiž medaili ve všech pěti disciplínách, i když později se soustředil hlavně na ty rychlostní. Na olympijských hrách v Lillehameru 1994 vybojoval zlato, další cenné kovy přidal v Naganu i Salt Lake City.

„Nevím, proč Norsko vyhraje pokaždé na šampionátech tolik medailí. Možná je výhodou, že nemáme tak velký tým. Dokážeme se dlouho dopředu připravit na šampionát, zatímco třeba Rakousko má ještě tu bláznivou národní kvalifikaci, aby na mistrovství jeli. My se připravujeme v ústraní, abychom pak byli na startu v kondici,“ říkal v rozhovoru pro pořadatele Světového poháru v americkém Vailu, kam přijel před pár lety na návštěvu.

00:00 / 00:00

Bývalý norský lyžař Lasse Kjuss slaví 46. narozeniny

Místní si ho dobře pamatují, právě ve Vailu v roce 1999 zopakoval mezi seniory svůj úspěch z juniorského šampionátu. Získat medaili ve všech disciplínách se povedlo jen pěti lyžařům v historii. Lasse Kjus vynikal hlavně v kombinaci, případně ve sjezdu. Samostatné slalomy tak často nejezdil, jeho nejlepším výsledkem ve Světovém poháru je třetí místo z Wengenu 1999 - a na ten den jen těžko zapomene.

„Měl jsem za sebou čtyři dny sjezdu na dlouhých lyžích. Když jsem se postavil na start, zapomněl jsem, že mám na slalom kratší lyže, a vší silou jsem se odrazil ze startovní brány. Jedna lyže se mi na startu zasekla. Připadal jsem si dost hloupě, když mi došlo, že jediným řešením je vyjet pozadu. A ještě hůř mi bylo, když jsem se pak musel hůlkami za první tyčí odpíchnout, abych se vůbec rozjel.“

Říkal jste, že vás pozoroval váš velký kamarád Kjetill Andre Aamodt. Měl uštěpačné poznámky, nebo mu vás bylo líto - ptal se reportér. „Tak strašně se mi smál, že nevěděli, co s ním je. Start dalšího závodníka museli o pět minut posunout, protože nikdo nedokázal stát na svých nohách,“ líčil Kjus norské televizi, která se s ním pokusila jeho bláznivý zážitek zrekonstruovat.

I když Nor na startu ztratil několik sekund, v součtu obou kol byl stejně třetí. V současnosti je Lasse Kjus hlavně obchodníkem - pojmenoval po sobě značku lyžařských potřeb a jeho firmě se daří podobně slušně, jako samotnému Norovi kdysi na trati.

Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít