Plavec Nesty vyhrál jako první reprezentant Surinamu olympijské hry
Jsou země, které se mohou pyšnit desítkami olympijských vítězů. Jsou ale i takové, které ve své historii slavily pouze jednou. Do této kategorie patří také Surinam a jméno toho, kdo svou zemi na olympijských kolbištích proslavil je Anthony Nesty.
Anthony Nesty se sice narodil v Trinidadu a Tobagu, ale krátce po jeho narození se celá rodina přestěhovala do Surinamu. Malý Anthony od útlého dětství tíhnul k vodě a velmi záhy začal závodně plavat.
Podmínky sice neměl zrovna ideální, trénoval v hotelovém bazénu, ale na závodech dokázal plavat časy, které by obstály v mládežnických kategoriích po celém světě.
„Měl jsem jedno velké přání, které mě hnalo stále kupředu. Chtěl jsem se dostat na olympijské hry. Všichni kolem říkali, že se mi pak úplně změní život. Pořád jsem na to myslel a všechno tomu podřídil. Když si vzpomenu, na ten den, kdy mi řekli, že si opravdu zaplavu v olympijském bazénu, byl to nejšťastnější den mého života," tvrdil.
Tenhle sen se Nestymu vyplnil v roce 1984, kdy jako sedmnáctiletý talent odjel do Los Angeles. Na stometrové trati obsadil mezi motýlkáři 21. místo. Právě to zaujalo vedení Jacksonvillské university na tolik, že nabídlo mladému Anthonymu stipendium. A on se tak mohl připravovat ve stejných podmínkách jako špičkový světový plavci.
„Garantovali mi ty nejlepší podmínky, věděl jsem, že právě to mi pomůže stále nezlepšovat. Nechal jsem si sice dva dny na rozmyšlenou, ale vlastně už když mi to nabídli, tak jsem byl rozhodnutý, že jejich nabídku přijmu. Jestli jsem někdy v životě udělal nějaká dobrá rozhodnutí, tak tohle bylo to nejlepší," říká Anthony Nesty a jeho slova za čtyři roky tvrdé práce potvrdili i výkony.
Do olympijského Soulu už odjížděl jako jeden z možných kandidátů na nějakou z medailí. Ve finále na sto metrů motýlek všem uplaval a v novém olympijském rekordu se stal prvním sportovcem ze Surinamu, který získal zlatou olympijskou medaili.
„Odvedl jsem skvělou práci. To, na co jsem celý život dřel, se vyplnilo. Samozřejmě, že doma z toho byl velký poprask. Bylo to něco fantastického jak mi chtěla přát snad celá země."
Oslavy byly opravdu velkolepé. Místní vláda rozhodla o vydání poštovní známky, zlaté i stříbrné mince a bankovky v hodnotě 25 guilderů s motivy připomínajícími tuto událost. Surinamské aerolinie pojmenovaly jedno z letadel podle Nestyho.
Ten na své trati od olympijského triumfu v Soulu nenašel tři roky přemožitele. V Barceloně už se mu ale titul obhájit nepodařilo, když doplaval na třetím místě.