Port Saíd - dočasný domov českých fotbalistů do 20 let
Egypt si občan České republiky spojuje většinou s letovisky u Rudého moře typu Hurgháda nebo Šarm El Šejch, případně s pyramidami v Gíze či Údolím králů v Luxoru. Asi málokdo by se dobrovolně vydal do Port Saídu, města při ústí Suezského kanálu do Středozemního moře, kde přebývá česká fotbalová reprezentace do dvaceti let.
Evropan je v Búr Saídu, jak se dočasné sídlo českého týmu arabsky nazývá, řídkým jevem. Když se procházíte po ulici, všichni se s vámi chtějí družit a ukázat vám krásy města, které místy připomíná spíše jedno velké smetiště.
„Je to tady takový divoké. Mimo hotel prakticky nevycházíme. Jenom na tréninky a do bazénu. Byli jsme se vyklusat na pláž. A to je tak všechno," říká záložník českého týmu Jan Morávek.
Přesto nachází hráč bundesligového Schalke věc, která by ho v Port Saídu lákala: „Všimli jsme si, že pořádají výlety lodí do Suezského průplavu. To by ve volném čase tady bylo pro mne třeba zajímavé."
Kdyby tu ale neměl Jan Morávek fotbalové povinnosti a měl to povoleno, možná by ho město, které z patnácti procent leží na vysušeném jezeře Manzala, zaujalo a nad všudypřítomnými odpadky by přivřel oči.
Temná minulost, světlá přítomnost
Port Saíd založil Saíd Paša pro dělníky zaměstnané výstavbou Suezského kanálu. Port Saíďané jsou v Egyptě oblíbení, protože se proslavili obranou země v bojích o nadvládu nad tímto průplavem, přes který se snadno, zdarma a za pár minut přepravíte trajektem. Minulost, kdy bylo město spojováno s pašeráctvím drog, je zapomenuta, a místní se k ní nehlásí.
Teď je přímořské letovisko s obrovskou pláží a mořem temné barvy známé jako bezcelní nákupní zóna. A také jako fotbalové město.
„Búr Saíd je klidnou branou Suezského kanálu. Máme tu po celý rok příjemné počasí a podle mě také nejhezčí fotbalový stadion v Egyptě, protože leží přímo na pláži," říká s pýchou v arabštině místní rodák Mohammed.
Hned vzápětí student a fotograf na volné noze k životu v Port Saídu dodává: „Žijeme tu z rybolovu a obchodu, sídlí tu státní Společnost Suezského průplavu. A po mistrovství světa se tu chystají velké oslavy sto padesáti let od založení našeho města. Doufám, že si to tady vaši fotbalisté užili."
V jedné ze zapadlých uliček můžete ochutnat také portsaídské speciality - pražené krevety, omáčku neznámého složení a vývar ze škeblí. Nesníst znamená urážku, takže vám nezbude, než jídlo, které se českým hráčům v hotelu Albatros rozhodně neservíruje, pozřít.