Čínští olympionici vyřadí z jídelníčku vepřové maso. Kvůli dopingu
Před nadcházející olympiádou přestanou jíst čínští atleti vepřové. V mase čínských prasat by totiž mohli zkonzumovat i zakázané látky, které nepovolují antidopingové předpisy. Namísto vepřového budou sportovci dostávat proteinový prášek a ryby.
Bez vepřového masa na jídelníčku musí čínští sportovci vydržet 40 dní před olympiádou. Jen tak se prý mohou uchránit před zakázanou látkou – clenbuterolem, který byl opakovaně nalezen v čínském mase.
U zvířat látka podporuje tvorbu svalové hmoty a u sportovců výkon, její používání ale nepovoluje Světová antidopingová agentura. Vepřové maso s clenbuterolem patří mezi poslední skandály v čínském potravinářském průmyslu. Používání clenbuterolu je v Číně zakázáno, ale stále nevymýceno.
O opatření čínského sportovního svazu mluvila v Odpoledním Radiožurnálu asijská zpravodajka Kateřina Procházková
Od loňského listopadu čínská potravinářská komise vyšetřila více než 132 tisíc případů nelegálního upravování potravin a zatkla přes 90 tisíc lidí.
Poprvé byl clenbuterol objeven na letních olympijských hrách ve španělské Barceloně v roce 1992, kde na něj byli pozitivně testováni dva Američané. Údajně ho ale sportovci, především kulturisté užívali už dřív, kdy se na něj ještě netestovalo.
Posledním známým případem je čínská olympijská medailistka z roku 2008, džudistka Tong Wen, které byl udělen dvouletý zákaz sportovní činnosti právě po zjištění pozitivního testu na tuto látku.
Podle některých zdrojů jsou teď kuchyně čínských sportovních center přísně střežené a kontrolované, aby se do nich nedostal někdo neoprávněný a do jídla olympionikům nepřidal nepovolenou látku a tím nezmařil šance čínských sportovců.