Osm běloruských a 90 ruských sportovců se podle Mezinárodního paralympijského výboru zúčastní her v Paříži. Jaká kritéria museli tito sportovci splnit a za jakých podmínek mohou závodit?
Stanoveným podmínkám pro účast na hrách vyhověli pouze kanoista Zachar Petrov, cyklista Gleb Syrica a tenisté Daniil Medveděv, Roman Safiullin a Jekatěrina Alexandrovová, popisuje Moscow Times.
Žádná ruská televize nebude letos vysílat přenosy z olympiády v Paříži. Něco podobného se stalo naposledy v roce 1984, kdy východní blok bojkotoval olympijské hry v Los Angeles.
Pět olympijských kruhů tradičně symbolizuje rovnost, pospolitost a bratrství všech národů. To jest i Rusů a Bělorusů? MOV se dle svých osvědčených praktik postavil k problému lišácky.
Do přístavního města Marseille ho z Řecka přiveze historická plachetnice Belem. Olympijská pochodeň pak bude až do konce července putovat celou Francií.
Zelená pro Rusy a Bělorusy. Příští rok můžou na olympiádu, rozhodl Mezinárodní olympijský výbor. Startovat mají pod neutrálním označením. Co to znamená?
„Nezakazuje se účast sportovců, kteří formálně nereprezentují tyto státy a jsou třeba členy některých fotbalových týmů z jiných evropských zemí," uvedl předseda vlády Petr Fiala.
„Je potřeba dopředu nastavit pravidla. Všechno bylo děláno horkou jehlou a pak dochází ke zbytečným problémům. Válka už probíhá 555 dní a pořád nemáme pravidla, “ říká bývalý hokejista Dominik Hašek.
Kabinet souhlasil s návrhem zakázat „účast individuálních sportovců i sportovních týmů reprezentujících Ruskou federaci na sportovních soutěžích a utkáních pořádaných na území České republiky“.
Legendární český hokejista v Charkově navštívil místní sportovní zařízení a hovořil s charkovskými sportovci, kterým vyjádřil obdiv za to, že i během války dál trénují.
„První obětí každého válečného konfliktu je pravda. Máme spoustu informací, někdy protichůdných,“ prohlásil mimo jiné olympionik a voják David Svoboda. Podle ministerstva zpochybnil zločiny Ruska.
Aby se sportovci z Ruska a Běloruska nemohli účastnit příští letní olympiády, nechtějí ani sportovní představitelé z desítek zemí světa. Ukrajina dokonce hrozí tím, že bude hry bojkotovat.
V centru olympismu ve švýcarském Laussane se rodí plán, jak dostat ruské a běloruské sportovce na olympiádu v Paříži. Ukrajinští sportovci a trenéři mají ovšem jiné starosti.
Snadno recyklovatelné lepenkové postele se těší velké popularitě. Sportovci na sociálních sítích často testují jejich odolnost. Naposledy odolala výskoku osmi Izraelců.
Hygienici ruší dosud stanovený maximální limit 500 lidí pro koupaliště, stále však musí být zachována kapacita jednoho člověka na 10 metrů čtverečních. Opatření vejdou v platnost od pátečního poledne.
Policisté 18leté sportovce následně donutili odejít do Bosny, kde jsou dodnes, informoval britský list The Guardian. Chorvatské úřady incident zatím nekomentovaly.
Tradičnímu žebříčku Forbesu letos dominují fotbalisté. Za Messim následují jiný pětinásobný nejlepší hráč světa Portugalec Cristiano Ronaldo z Juventusu Turín (109 milionů dolarů).
Ústavní soud odmítl stížnost České unie sportu, která neúspěšně žádala omluvu a odškodnění za poškození dobrého jména od Aleše Hušáka, někdejšího šéfa společnosti Sazka.
Česká hymna má být delší a akčnější, tvrdí Český olympijský výbor, který představil její novou verzi. Bravurní práce, ale čistota písně se podle hudebního skladatele Ivana Achera ztrácí.
Český olympijský výbor představil návrhy úprav české státní hymny. Důvodem je to, že sportovci při medailových ceremoniálech stojí na stupních vítězů krátkou dobu.
Mělo by se jednat o družstvo hokejistek. Jihokorejské hráčky to nepotěšilo: stěžují si, že tento krok tým oslabí. KLDR do Pchjongčchangu vyšle i 230 roztleskávaček a velký orchestr.
Pro země, jako je KLDR, jsou olympijské hry šancí na zviditelnění. „Běda však, když reprezentace neuspěje. Režim to považuje za nenapravitelnou ztrátu prestiže."
Příběhy sportovců, kteří ukončili aktivní kariéru, můžou být velmi rozmanité. Někteří tuto změnu zvládnou bez problémů a věnují se například trénování. Jiní mají s životní změnou potíže.
I když politika na olympiádu nepatří, německé olympioniky hodně mrzí, že do Ria nepřiletěl nikdo z předních německých politiků, aby je podpořil. Kancléřka Angela Merkelová a další představitelé země přitom pravidelně jezdí do zahraničí fandit třeba německým fotbalistům. Za jejich absenci v Riu je asi nejostřeji kritizovali němečtí házenkáři.
Není to pravidlem, ale popularita ruských sportovců po rozsáhlém dopingovém skandálu není ve světě v těchto dnech nijak ohromující. Trochu oleje do ohně navíc v tomto směru přilili v samotném dějišti olympijských her i ruští boxeři.