'Pompéznější, než jsou lidé zvyklí.' Poslechněte si novou verzi hymny podle olympijského výboru
Český olympijský výbor představil v budově Českého rozhlasu na pražských Vinohradech návrhy úprav české státní hymny. Jejich autorem je skladatel Miloš Bok. Jedním z důvodů je podle výboru to, že sportovci při medailových ceremoniálech stojí na stupních vítězů krátkou dobu, česká hymna totiž patří k těm nejkratším.
Předseda ČOV Jiří Kejval objednal u Boka novou variantu hymny loni. Vznikly čtyři verze, které nahrál Symfonický orchestr FOK a Kühnův smíšený sbor.
Archiv: hymna za protektorátu? Poslechněte si Wo ist mein Heim. Máme i verzi ze srpna 1968 a Nagana
Číst článek
Výbor se úvahami o nové podobě hymny zabýval přes rok. Vycházel mimo jiné z toho, že délka hymny pro ceremoniální účely trvá 45 sekund a třeba pro vyhlašování vítězů na olympiádě by i vzhledem k délce skladeb dalších zemí byla lepší délka přibližně 80 sekund.
Debata o podobě hymny
Proto se ČOV rozhodl i v souvislosti s letošním 100. výročím vzniku Československa vyvolat diskusi o tom, jestli by hymna třeba neměla mít dvě sloky.
Iniciátorem nových variant hymny je Český olympijský výbor. Bokovy návrhy jsou poněkud pompéznější a majestátnější, než jsou lidé dnes zvyklí. Bok novinářům řekl, že taková je jeho nátura a jeho vklad do diskuse o možné podobě hymny.
„Máme se stále všemu vysmívat, máme být malým národem, nebo se chceme trochu rozvzpomenout, kým jsme?“ naznačil řečnickou otázku a to, kudy by se debata o nové hymně mohla ubírat.
„Jsme sportovci, bojujeme proto, abychom byli nejlepší na světě, okamžik na stupních vítězů je veliký okamžik,“ řekl k tomu, zda nové varianty slavné české písně nejsou příliš pompézní, předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Nová verze hymny má sportovce motivovat, tvrdí Kejval. Čistota písně se ztrácí, míní skladatel Acher
Číst článek
Čtyři verze hymny nahrál loni v prosinci Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, ve zpívaných variantách vystupují Štěpánka Pučálková a Svatopluk Sem.
Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu ve středu uvedl, že armáda je možná po sportovcích druhým nejčastějším „uživatelem“ hymny a že mnohé státy své hymny také v dějinách mění.
Nové varianty hymny si budou moci poslechnout lidé na výstavě Doteky státnosti, která začne ke 100. výročí založení Československa, k němuž směřuje i debata o hymně, v květnu na Pražském hradě.
Nová podoba hymny (2 sloky):
Předseda České unie sportu Miroslav Jansta řekl, že s nápadem na prodloužení hymny pro ceremoniální účely přišel už jako místopředseda ČOV před několika lety. Prodlouženou hymnu podle něj unie hraje již dva měsíce v regionech na vyhlášení nejlepších okresních sportovců. „Na prodlouženou hymnu máme od všech účastníků velice pozitivní ohlasy,“ uvedl.
Nahrávky vznikly 4. prosince 2017 v historických prostorách Smetanovy síně Obecního domu, nahrál je Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a nazpíval Kühnův smíšený sbor.
Hlasovat, jak se vám líbí nové verze hymny, můžete na webu Vltavy
Nová podoba hymny (instrumentálně):
„Český rozhlas Vltava chce poskytnout prostor k veřejné debatě na téma státní hymny, nejenom proto, že jsme k tomu jako veřejnoprávní kulturní stanice vhodní, ale i kvůli odbornému a archivnímu zázemí stanice. Jsme rádi, ze Český olympijský výbor s důvěrou v této věci oslovil právě nás. Státní hymna je sice ,jen‘ národní písnička, o to víc by nás mělo zajímat, jak a s jakými důrazy či patosem ji budeme hrát a zpívat. Jak moderně či konzervativně, jak opulentně či prostě ji budeme hudebně obalovat. Těším se na debatu.“
Petr Fischer (šéfredaktor Českého rozhlasu Vltava)