Archiv: hymna za protektorátu? Poslechněte si Wo ist mein Heim. Máme i verzi ze srpna 1968 a Nagana

Český olympijský výbor má ve středu představit několik nových úprav české hymny Kde domov můj od skladatele Miloše Boka. Česká hymna patří k nejkratším a sportovci tak při medailových ceremoniálech stojí na stupních vítězů krátkou dobu, zní argument olympijského výboru.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gramofonová deska s nahrávkou české hymny z archivu Českého rozhlasu. Tato verze vznikla za protektorátu Čechy a Morava.

Gramofonová deska s nahrávkou české hymny z archivu Českého rozhlasu. Tato verze vznikla za protektorátu Čechy a Morava. | Foto: Petr Jadrný | Zdroj: Český rozhlas

'Pompéznější, než jsou lidé zvyklí.' Poslechněte si novou verzi hymny podle olympijského výboru

Číst článek

Aranžmá písně Kde domov můj se od doby, kdy se stala hymnou nejprve Československé a později i České republiky, několikrát měnilo. Poslechněte si různé verze z archivu Českého rozhlasu.

Předválečné verze československé hymny

Jednou z nejstarších nahrávek je německá verze československé hymny, kterou tvořily písně Kde domov můj a Nad Tatrou sa blýská. Je nazpívaná německy mužským pěveckým sborem někdy ve 30. letech 20. století. Kvalita provedení není dobrá a melodie příliš neodpovídá.

Přehrát

00:00 / 02:08

Německá verze československé hymny ze 30. let 20. století.

V roce 1933 (nebo 1934) vznikla asi nejdelší verze československé hymny. Je velmi pomalá, utahaná. Trvá bezmála dvě minuty.

Přehrát

00:00 / 01:54

Pomalá československá hymna z roku 1933 nebo 1934

3. prosince 1936 nahrál neznámý orchestr novou verzi hymny, která nahradila předchozí „utahané“ a pomalé aranžmá. Má pouze minutu a dvacet vteřin. Předchozí verze tak byla o 30 vteřin delší.

Přehrát

00:00 / 01:25

Československá hymna natočená 3. prosince 1936, která nahradila předchozí "utahanou" verzi.

Protekorátní verze české hymny

Po 16. březnu 1939, kdy byl vyhlášený výnosem o zřízení Protektorát Čechy a Morava, bylo potřeba nahrát novou verzi státní hymny.

Státní hymna přišla o svou druhou část, tedy píseň Nad Tatrou sa blýská. Podle archiváře Českého rozhlasu Miloslava Turka bylo pro tehdejší zvukaře obtížné vypnout desky s nahrávkami staré československé hymny před začátkem „slovenské“ části. Vzniklo tak několik verzí první české hymny.

Přehrát

00:00 / 01:01

První česká hymna natočená v roce 1939 po rozdělení Československa a vzniku protektorátu Čechy a Morava.

Nevíme, kdo přesně tyto verze nahrával. „Nejde to dohledat. Ke každé verzi máme jen číslo a označení Radiojournalu,“ popisuje Turek. Vzniklo několik různých aranžmá. Tuto verzi natočil neznámý smíšený pěvecký sbor s orchestrem:

Přehrát

00:00 / 01:08

Česká hymna natočená v období protektorátu Čechy a Morava orchestrem a smíšeným pěveckým sborem.

Jediné aranžmá české hymny natočené v období protektorátu Čechy a Morava, jehož původ známe, natočil rozhlasový orchestr pod taktovkou dirigenta Otakara Paříka. Nevíme ale kdy.

Přehrát

00:00 / 01:05

Česká hymna natočená v období protektorátu Čechy a Morava rozhlasovým orchestrem pod taktovkou dirigenta Otakara Paříka.

Poválečné verze hymny

Když 21. srpna 1968 vojska Varšavské smlouvy obsazovala Československo, rozhlas mimo jiné hrál státní hymnu. Záznam vysílání se dochoval v archivu Českého rozhlasu. Část s verzí hymny z 60. let tak, jak se objevila přímo ve vysílání Československého rozhlasu, si můžete poslechnout zde:

Přehrát

00:00 / 01:40

Československá hymna, kterou hrál Československý rozhlas 21. srpna 1968 v době, kdy vojska Varšavské smlouvy obsazovala území republiky.

Po rozpadu Československa v roce 1993 se stala státní hymnou pouze píseň Kde domov můj. Její asi nejznámější aranžmá se hrálo v roce 1998 na olympiádě v Naganu českým hokejistům, kteří vyhráli takzvaný hokejový turnaj století.

Přehrát

00:00 / 01:07

Česká hymna používaná během Zimních olympijských her v Naganu 1998.

Nová verze hymny vznikla před deseti lety, kdy ji u příležitosti 90. výročí vzniku Československa zadal tehdejší premiér Mirek Topolánek. Autory úprav byli Otakar Jeremiáš a Jaroslav Krček, sóla nazpívali Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková.

Původ hymny

Česká národní hymna je první sloka písně Kde domov můj z divadelní hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, hudbu k ní složil František Škroup. Byla první částí hymny československé následována první slokou nynější hymny slovenské (Nad Tatrou sa blýska). Jako česká hymna se užívá od rozpadu Československa na konci roku 1992, již v roce 1990 však byla oficiálně prohlášena i za hymnu České republiky uvnitř federace.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme