Chceme 'Kde domov můj' jinak?
Myšlenka dát české státní hymně modernější zvuk a přizpůsobit se době není nová. Za posledních sto let, kdy vznikl první samostatný československý stát, se už několikrát objevila. Prosadit zásadní změnu oblíbeného songu z roku 1834 se však ještě nepodařilo.
S nově pojatou písní, kterou poprvé na scéně Stavovského divadla v Praze zapěl operní umělec Karel Strakatý ve hře Josefa Kajetána Tyla 'Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka', chce příští týden přijít Český olympijský výbor (ČOV). A lze očekávat, že se roztočí kolo debat, zda, do jaké míry a jakým způsobem - a také hlavně proč - hymnu měnit.
ČOV chce představit druhou sloku hymny a mimo jiné vyvolat diskusi, zda by neměla být hymna delší, neměla by mít jinou instrumentaci, aranžmá.
Delší hymna, delší čas na stupních vítězů. Na popud sportovců se zvažuje delší verze národní hymny
Číst článek
První pochybnosti o tom, jestli je 'Kde domov můj' vhodnou skladbou určenou jako chvalozpěv národa, vyslovili naši předkové už v době, kdy se stala hitem druhé poloviny 19. století.
Za státní hymnu v době Rakouska-Uherska sice stále platila Haydnova skladba 'Zachovej nám Hospodine', ale národní písní byla skladba 'Kde domov můj' (hudba F. Škroup, text J. K. Tyl). Karel Strakatý ji zpíval na svých vystoupeních, zazněla v podání Jana Křtitele Píška i na královském dvoře v Londýně a ve Francii.
Významný český literát Jan Neruda dokonce požádal Bedřicha Smetanu, aby posoudil, jestli by se neměla napsat nová hymna. Smetanovu odpověď citujeme: „Jenom samo obecenstvo může pozvednout píseň na národní hymnu. Proto ať se zpívá dosavadní tak dlouho, dokud jiná nevnikne do srdcí.“
Ve třicátých letech minulého století se pak intelektuální kruhy rozhodly vypsat výběrové řízení na novou hymnu, ale opět bezvýsledně.
Teď Český olympijský výbor předstoupí s novou verzí a jsem zvědavá s jakou odezvou. Budou debaty o jejím novém znění zajímat širokou veřejnost? Cítí český národ nutnost inovace?
Jestliže očekávám, jaká ta proměna bude (organizátoři podrobnosti zatím tají), ještě zvědavější jsem na to, jak na nové snahy bude reagovat lid.
Vždyť ne každý národ se může pochlubit hymnou, která se jí stala spontánně, protože ji jen pár dní po premiéře začali umělci zpívat po kabaretech, na hudebních slavnostech a dokonce i při tancovačkách nebo na poutích.
Možná to ukáže mnohem víc, než se nám teď může zdát.
Pro Evropskou unii byl rok 2024 hlavně přípravou na tuhou realitu toho dalšího
Karel Barták
Nebyl to špatný rok, ale voliči to vidí jinak
Kateřina Perknerová
Rok 2024 v české politice. Přehnaná gesta, slabé výsledky a předvolební nervozita
Lukáš Jelínek
Bidenovy milosti. Ať prezident nechá Trumpa útočit
Eduard Freisler