Brno bylo oblepené plakáty s fotomontáží královny, za níž se tyčí katedrála na Petrově. A v ulicích stály možná ne tisíce, ale desetitisíce lidí, aby viděly ženu – symbol.
Přesně před devadesáti lety 10. května 1932 schválili Nizozemci píseň „Wilhelmus“ jako státní hymnu. A má vůbec nejstarší melodii ze všech hymen světa.
Moskva ||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Výuka v Rusku nově začne každé pondělí slavnostním vyvěšením vlajky a hymnou. Do školních učebnic mají také přibýt zmínky o takzvané zvláštní vojenské operaci.
Složil ji důstojník Claude Joseph Rouget de Lisle. „Já tvrdím, že to byl monarchista. Stejně jako La Fayette patřil mezi ty, kteří schvalovali ústavní změny, ale chtěli zachovat krále,“ řekl historik.
Hostům z Balkánu nejprve na Stade de France zahráli hymnu Andorry a poté je hlasatel označil za Arménce. Albánští hráči i fanoušci v hledišti nesli zahrání špatné hymny nelibě.
Společnost i její reklamní agentura se za použití zmíněného slovního spojení omluvily. Firma zároveň oznámila, že kontroverzní etikety stáhla ze skladu.
Na fotbalových zápasech v Hongkongu se často ozývá troubení fanoušků na protest proti tomu, že jejich poloautonomní město reprezentuje státní hymna Číny. Tento projev neúcty však bude brzy nezákonný.
Čtyři z pěti zastupitelů slovenské obce Fekišovce, která se proslavila díky videozáznamu s panovačným chováním starostky Miroslavy Fedorové na zasedání zastupitelstva, rezignovali na své funkce.
Myšlenka dát české státní hymně modernější zvuk a přizpůsobit se době není nová. Prosadit zásadní změnu oblíbeného songu z roku 1834 se však ještě nepodařilo.
Pokud v příštích letech zvítězí čeští sportovci na olympijských hrách nebo jiné mezinárodní soutěži, mohli by si chvíle na stupních vítězů vychutnávat déle.
Ačkoli o sportovních výsledcích letošní londýnské oympiády dnes můžeme jenom spekulovat, zdá se, že v jedné disciplině zvítězí jednoznačně Francie: její fanoušci prý při zpěvu Marseillaisy na stadionu překřičí všechny ostatní.