Voda v českolipské Dubici je plná nebezpečných sinic. Lidé se v ní přesto koupou
Z bývalého areálu českolipského koupaliště v Dubici je už několik let pouze odpočinková zóna. Voda je plná sinic i dalších mikroorganismů a nevhodná ke koupání. Přesto lidé v teplých dnech do areálu chodí plavat. To jim ale může způsobit zdravotní komplikace, jako jsou střevní problémy.
„Jsou tu vyvěšené rozbory vody a lidé to čtou. Přesto ale chodí do vody," popsala svou zkušenost Lucie Křimská, která bývalé koupalište v českolipské Dubici navštěvuje. Plavci si podle ní zdravotní riziko uvědomují a vždy se hned osprchují.
Podle vedoucí českolipské komunální hygieny Pavly Procházkové lze poznat, že je voda nevhodná ke koupání, i pohledem.
Českolipská Dubice už není určená ke koupání. Co plavcům hrozí, zjišťoval Tomáš Mařas
„Průhlednost je malá a co se týká poslední analýzy, tak potvrdila masivní výskyt sinic. Limit máme 100 tisíc buněk na mililitr, tady se objevuje 850 tisíc buněk na mililitr," upozornila.
„Dominantní jsou tady určitě sinice, to znamená cyanobakterie. Objevují se tu zelené řasy, rozsivky, bičíkovci a podobně."
Pavla Procházková provedla test vody v bývalém koupališti i na místě. Nabranou vodu nechala v PET lahvi deset minut na slunci. V horní části se oddělily sinice, které se vznášejí na povrchu, a na dno spadly řasy.
Koupat se v takové vodě představuje zdravotní riziko.
„Pokud jsou to astmatici nebo alergici, tak se doporučuje po vykoupání okamžitě osprchovat. V žádném případě se člověk nesmí po výstupu z vody otřít ručníkem. Utíráním se mechanicky poškodí buňky sinic a jejich toxický obsah se dostane na kůži," zdůraznila Pavla Procházková.
Větší riziko ale podle ní hrozí plavcům, kteří vodu spolknou. „Po pozření dochází k bouřlivým reakcím, hlavně u dětí. Následují střevní problémy a jsou to pak nepříjemné důsledky."