Koupající se davy lidí, hrady z písku, kánoe a kajaky na otevřeném moři. Na pláži v Dubaji téměř vše vypadá jako kdekoliv jinde, tady jsou ale navíc reflektory a plavčíci s nočním viděním.
Pokračující tropické počasí se negativně podepisuje na kvalitě vody na přírodních koupalištích. Většina lokalit má sice vodu bezpečnou, ale několik z nich je i kvůli sinicím ke koupání nevhodných.
Než se dostane kosmetika k zákazníkům, tak projde složitým procesem, kdy její nezávadnost zkoumají toxikologové, říká hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky. Zároveň varuje před parfemovanými výrobky.
Skoky do známé fontány v centru Říma nejsou ojedinělé. Jen v uplynulých týdnech se tak stalo několikrát, uvedla italská média. Většinou se tak děje za přihlížení desítek či stovek dalších turistů.
Co dělat v případě, kdy se někdo topí? „Nedoporučujeme osobní zásah. Když se někdo topí, je to obrovská síla a panika. Opravdu vás může stáhnout s sebou dolů,“ říká mluvčí Vodní záchranné služby.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže v sobotu spustila kampaň, jejímž cílem je upozornit na nebezpečí hrozící při koupání a vodních sportech.
„Argument, že děti jsou zvyklé se pohybovat kolem vody, neobstojí. Děti jsou možná zvyklé pohybovat se kolem vody, ale nejsou zvyklé do ní padat a v té nečekané situaci správně zareagovat,“ tvrdí.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže nemá na letošní sezonu peníze a dosavadní jednání s ministerstvem vnitra o navýšení finančních prostředků bylo doposud neúspěšné.
Rtuť teploměrů v Česku stoupá a lidé stále častěji míří k vodě. Hygienici ale na devíti místech po celé zemi vyhlásili zákaz koupání. Nejvíce takových lokalit je v Jihomoravském kraji.
Některá koupaliště hlásí už začátku sezony zhoršenou kvalitu vody. Podívejte se na přehled z většiny krajů Česka, kde se můžete v klidu vykoupat, a kterým místům je naopak lepší se vyhnout.
Zatímco se na českých koupalištích zvedl odpor vůči tzv. burkinám, v zahraničí jsou běžné. V Hurghadě se v nich ženy koupou bez omezení, pravidla určují jen materiál, ze kterého mají být vyrobeny.
Menší počet utonulých než v minulých letech hlásí Český statistický úřad. Loni v Česku utonulo 181 lidí. Nejrizikovějším obdobím jsou právě letní prázdniny.
Plavce, kteří koupají u pobřeží turecké provincie Antalya, ohrožují nečekaní útočníci. Nejde o žraloky, nýbrž o želvy karety. Pokousaly už deset lidí. Podle odborníků si je želvy pletou s medúzami.
Ženy se můžou napříště v Ženevském jezeře a v řece Rhoně koupat "nahoře bez" beze strachu, že jim za to bude hrozit postih. Vláda kantonu na jihozápadě Švýcarska totiž vyhověla petici zorganizované jednou z pokutovaných a zrušila nařízení z roku 1929, které koupání s odhalenými ňadry zakazovalo, informoval místní tisk.
Olympijské hry jsou dobrou příležitostí jak pro sportovce, tak pořádající zemi. Obavou mnohých obyvatel a hlavně daňových poplatníků ale je, aby po nich nezbyla rozpadající se betonová monstra zarůstající travou. V Riu de Janeiru tvrdí, že veřejnost toho zdědí dost, například na chudém předměstí areál pro vodní slalom, ze kterého má být velký bazén. Areál se místním lidem otevřel už před začátkem olympijských her.
Z bývalého areálu českolipského koupaliště v Dubici je už několik let pouze odpočinková zóna. Voda je plná sinic i dalších mikroorganismů a nevhodná ke koupání. Přesto lidé v teplých dnech do areálu chodí plavat. To jim ale může způsobit zdravotní komplikace, jako jsou střevní problémy.
Hygienici varují před některými přírodními koupališti. Kvůli nekvalitní vodě platí úplný zákaz koupání ve Velkém rybníku na Karlovarsku, v nádrži Rozkoš na Královéhradecku a na koupališti Hnačov na Plzeňsku. Zdraví nebezpečné může být i koupání na některých místech ve Středočeském nebo Jihočeském kraji.
Lidé si můžou už dva měsíce užívat nové rekreační místo na Ústecku. Jezero Milada, které je od centra krajského města jen několik minut jízdy autem, vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu Chabařovice a jde o první dokončenou rekultivaci tohoto typu. Návštěvníci už také mají možnost se občerstvit u několika málo stánků. Hlavní rozvoj jezera se ovšem teprve chystá.
Hygienici opět zprovoznili internetové stránky Koupací vody. Ty nabízí informace o kvalitě vody v koupalištích, vodních nádržích i rybnících po celé České republice. Jestli je voda vhodná ke koupání značí smajlíci - modrý, zelený, červený nebo černý.
Během prodlouženého víkendu se utopilo 8 lidí. Podle záchranářů a policie za to může alkohol a vedra, ale i podcenění situace. Odborníci radí, aby lidé při současných vysokých teplotách nepřeceňovali své síly a vyhnuli se větší námaze.
Vedra způsobují tragédie na polských koupalištích. Jen o víkendu utonulo 41 lidí a přibývají další. Polská policie vyzývá obyvatele k opatrnosti a dodržování pravidel bezpečného koupání.
Bazény všude, kam se podíváte. I tak by se dala charakterizovat Česká republika. Dlouhodobě totiž patří mezi země s nejvyšším počtem bazénů v přepočtu na obyvatele. V současnosti jich je v Česku už zhruba půl milionu. Pro mnoho lidí je to vítaná a hlavně levnější alternativa, jak strávit dovolenou u vody.
V přírodním koupališti v Novém rybníku v Příbrami se dá koupat jen na vlastní nebezpečí. Hygienici si myslí, že tam jsou cerkarie, které mohou způsobit svědění kůže nebo drobnou vyrážku. Cerkarie je vývojové stádium bezobratlých živočichů, takzvaných motolic.