U tureckých břehů útočí želvy, plavce si pletou s medúzami

Plavce, kteří se vydávají do moře u pobřeží turecké provincie Antalya, ohrožují nečekaní útočníci. Jak napsal list Daily Sabah, nejde o žraloky, nýbrž o želvy karety. Pokousaly už deset lidí. Podle odborníků si je želvy pletou s medúzami. Čím má dotyčný světlejší kůži, tím je ohroženější.

Ankara Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kareta obecná

Kareta obecná | Foto: Brian Gratwicke, CC BY 2.0

Karety pokousaly u tureckých břehů lidi, kteří pobývali na plážích Lara, Belek a Side. Doktor Mehmet Gökoglu řekl, že karety vlivem úhlu, v jakém dopadá do vody odpolední světlo, a také ztemněním vody rozčeřené větrem špatně vidí. Jedinou ochranou proti kousajícím karetám je podle něj vyhýbat se koupání v moři mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne, kdy je úhel dopadu světla pro zrak želv nejnevýhodnější.

Karety se živí medúzami, ale také kraby, měkkýši nebo ostrorepy, což je živočich s trny.

Dovolená v Itálii se může prodražit. Až 200 tisíc za pohonné hmoty v nesprávném obalu a množství

Číst článek

S pokousáním od karet se muselo nechat v místních nemocnicích ošetřit deset lidí - místních i turistů. „Nikoho ty želvy nesnědly, ani jednomu neprokously kůži. Jakmile se pohnete, odplavou," řekl Gökoglu. Po kousnutí prý na kůži zůstává jenom malé znaménko nebo odřenina.

Univerzitní profesor se nebojí, že karety začnou odrazovat turisty. „To, že tady v té vodě plavou s námi, je ten nejlepší důkaz toho, že je zde čisto a že se tady daří životu," dodal Gökoglu.

Karetám prý nastává doba rozmnožování, proto se drží v teplejší vodě u břehů. Gökoglu ujistil, že karety lidi nekoušou záměrně, ale omylem. „Budeme je na břehu vídat až do září. Žádná růže není bez trní," řekl na adresu úzkostných turistů.

Podle tureckého listu je na světě asi 20 míst, kde karety kladou vejce, z nichž se líhnou malé želvy a pak v zástupech míří do moře. Turecko řadí ochranu želv vysoko ve svém programu ochrany přírody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme