Kvůli horku se snižuje počet přírodních koupališť. Vedra zhoršují kvalitu vody a podporují šíření sinic
Kvalita vody v přírodních koupalištích v Česku se v uplynulém týdnu zhoršila kvůli horkému počasí bez deště. V nádržích se rozmnožily sinice. Přibylo míst, kde je koupání zakázané nebo voda představuje zdravotní riziko a koupání tam nelze doporučit. Vyplývá to z informací od hygieniků. Čistá zůstává voda ve větších nádržích, v lomech, koupacích biotopech a pískových nebo lesních koupalištích.
„Počasí, které v těchto dnech panuje, má jednoznačně na kvalitu vody vliv. Vysoké teploty vodě v přírodě nesvědčí,“ uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.
Sinice v pitné vodě mohou být po chlorizaci toxické, vědci je proto zachycují speciálním činidlem
Číst článek
Projevilo se to třeba i kolem lipenské přehrady. Ještě před několika týdny místa vykazovala vysokou kvalitu vody, kde hygienici nepozorovali téměř žádné nedostatky. Nyní je však například u Černé v Pošumaví voda nevhodná ke koupání. Stejné je to u Radavy na orlické přehradě.
Středočeští hygienici zakázali koupání v jezeře Ostrá na Nymbursku, nejhorším stupněm z pětibodové škály zdejší vodu označili po pondělním měření. Zhoršila se i voda na Orlíku, kde platí na všech sledovaných místech třetí stupeň, citliví lidé by se tedy měli po vykoupání osprchovat.
Ostatní přírodní koupaliště v regionu mají vesměs výbornou kvalitu vody. Patří k nim například přírodní koupací biotop v Kosmonosích na Mladoboleslavsku.
Zákazy na Vysočině
Zakázané koupání je nově téměř v čtyřicetihektarové přehradě Sedlice na Pelhřimovsku. Z dalších ploch na Vysočině platí od poloviny července zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.
Nevhodná ke koupání je kvůli znečištění přehrada Trnávka na Pelhřimovsku. Čistou vodu má například lom v Horní Cerekvi, biotop v Třešti nebo lesem obklopené rybníky Velký Pařezitý a Malý Pařezitý na Jihlavsku.
Čech utonul v rakouském jezeře. Jeho šestiletý syn nebyl schopný kvůli jazykové bariéře přivolat pomoc
Číst článek
Moravskoslezští hygienici ve čtvrtek zakázali koupání na několika místech nádrže Žermanice na Frýdecko-Místecku. Také vodní nádrž Čerťák na Novojičínsku zůstává kvůli výskytu sinic nevhodná ke koupání.
Rizikovým skupinám jako malé děti, těhotné ženy, alergici či lidé s oslabeným imunitním systémem hygienici doporučují zkrátit pobyt ve vodě a po koupání se osprchovat nejlépe pitnou vodou.
Už od 7. srpna hygienici zakázali koupání v rybníku Rosnička u Svitav, poslední odběry vzorků nyní zjistily značné znečištění také v přehradě Pastviny na Orlickoústecku. Vodní organismy se rozmnožily také v rybníku Dlouhý v témže okrese Pardubického kraje.
Sprchu hygienici doporučují po koupání v Oborském rybníku v Jinolicích na Jičínsku. Ke koupání je podle rozborů vhodná v Královéhradeckém kraji voda třeba v nádrži Rozkoš u Velké Jesenice, na koupališti v Dachovech u Hořic, v Sobotce nebo ve Dvoře Králové nad Labem.
Sinice na Moravě
Dočasný zákaz koupání platí kvůli velkému výskytu sinic ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku, stejné je to na Plumlovské přehradě u Prostějova. S kvalitou vody naopak tradičně není problém v jezerech Poděbrady, kam míří za koupáním lidé z Olomouce.
Voda se za poslední týden zhoršila na několika přírodních koupalištích na jižní Moravě. Zvýšený výskyt sinic hygienici evidují na pěti koupacích místech na Brněnské přehradě. Podobná situace je ve vodních nádržích Letovice a Palava na Blanensku.
Poteče Dunaj do Dyje? Jihomoravský kraj zjišťuje jak zmírnit dopady sucha, zamýšlí postavit kanál
Číst článek
V Libereckém kraji zůstává nevhodné ke koupání Hamerské jezero na Českolipsku, výrazně se naopak zlepšila kvalita vody v Lesním koupališti v Liberci.
V Karlovarském kraji je podle měření hygieniků voda nevhodná ke koupání v přehradě Skalka u Chebu, zákaz platí ve Velkém rybníku u Hroznětína na Karlovarsku.
Naopak zcela bezpečné je koupání hlavně ve větších nádržích, v jezeře Michal u Sokolova, v Tatrovicích nebo v nádrži Boden u Habartova. Podobné je to v Ústeckém kraji. Čistá tam zůstává voda ve velkých zatopených hnědouhelných lomech.
Nevhodná ke koupání je Nechranická přehrada na Chomutovsku a sprchu doporučují hygienici po koupání v jezeře Chmelař v Úštěku na Litoměřicku.
Stále dobré podmínky pro plavce nabízí v Plzeňském kraji i před koncem prázdnin plzeňský Bolevecký rybník nebo spodní oblast přehrady Hrachousky u hráze. Naopak v horní části Hracholusek už hygienici kvůli sinicím koupání nedoporučují. Na Radosti už koupání představuje hygienické riziko, uvedli.