Pokračující tropické počasí se negativně podepisuje na kvalitě vody na přírodních koupalištích. Většina lokalit má sice vodu bezpečnou, ale několik z nich je i kvůli sinicím ke koupání nevhodných.
Vědci z Akademie věd starou metodu zachytávání sinic zkoumají a zlepšují. Daří se jim to, stále to má však svá úskalí. Čištění vody tak musí neustále sledovat.
Ve vodních nádržích napříč Prahou se vyskytly sinice. V případě Hostivařské přehrady je jejich množství tak vysoké, že může ohrozit zdraví alergiků, těhotných žen a lidí se slabou imunitou.
Toxiny byly původně vyloučené, protože žádný jiný druh otrava nepostihla. Vědci si však myslí, že by sloni mohli být náchylnější, protože tráví hodně času koupáním a pijí velké množství vody.
„Voda v rybnících může dosáhnout 30 stupňů Celsia. Proto není divu, že se tato sinice může šířit u nás a nachází zde vhodné podmínky pro svůj růst,“ říká hydrobiolog Petr Znachor.
Návštěvníky Kanárských ostrovů může v těchto dnech na vyhlášených plážích překvapit odpudivá barva moře. Kvůli vysokým teplotám vody se zde rozbujely sinice, které ji barví do hnědých odstínů.
Z bývalého areálu českolipského koupaliště v Dubici je už několik let pouze odpočinková zóna. Voda je plná sinic i dalších mikroorganismů a nevhodná ke koupání. Přesto lidé v teplých dnech do areálu chodí plavat. To jim ale může způsobit zdravotní komplikace, jako jsou střevní problémy.
Kvůli velkému množství sinic nedoporučují hygienici koupání v některých rybnících a přehradách. Nejhorší situace je na Orlíku. Nevhodná ke koupání je také voda ve Staňkovském rybníce na Jindřichohradecku a v Hnačově na Klatovsku.
Biologická měření kvality vody na Sečské přehradě ukázala na její dobrý stav. Průhlednost je přes jeden metr, teplota 25 stupňů a výskyt sinic na minimální úrovni.
Rybník Olšovec na Blanensku se potýká s odlivem rekreantů. Hygienici v něm zakázali koupání už na začátku července. Rybníku nepomohlo ani částečné odbahnění, které městys za více než dvacet miliónů korun před lety provedl.
Kvalita koupacích vod v Pardubickém kraji se pomalu zhoršuje. Krajská hygienická stanice, která sleduje vodu na 13 místech, provedla poslední měření v minulém týdnu, kdy voda byla na všech místech stále vhodná ke koupání.
Voda ve většině koupališť v Libereckém kraji je bez závad. Nevhodná ke koupání je podle hygieniků pouze v Chrastavě na Liberecku a také na Máchově jezeře v Doksech na Českolipsku.
Pláže plné naplaveného dřeva, ale taky ledniček a dalších pokladů, které ukořistila voda při povodních. Tak vypadala situace ještě před čtrnácti dny v některých kempech a na plážích. Na Orlické přehradě už mají pláže vyčištěné, ale téměř nikdo se tam nesluní. Turisté sice na své oblíbené místo přijeli, ale koupat se zatím neodvážili. Provozovatelé jsou ale rádi za každý stan nebo karavan.
O víkendu bylo u Máchova jezera chladno a deštivo. Přesto tým vědců, pod vedením biologa Jindřicha Durase vyplul na Máchovo jezero, aby odebral vzorky sedimentu ze dna. Na plánu bylo několik zakotvení, aby se odebralo dostatečné množství vzorků.
V Doksech na Českolipsku dnes slavnostně otevřou Máchovo jezero pro rekreanty. Novinkou letošní sezony je například rozšíření lodní dopravy o jednu zastávku pod kopcem Šroubený.
Voda v Brněnské přehradě se za poslední roky zbavila významného množství sinic. Dokazují to nejen měření, ale i návrat rekreantů na břehy vodního díla. Po třech letech končí hlavní část projektu na vyčištění přehrady.
Vodohospodáře na Českolipsku trápí množství ryb. Takzvané bílé druhy se přemnožily i v hlavní rekreační lokalitě regionu - na Máchově jezeře. Kvůli tomu se pak ve vodě daří mnohem lépe sinicím.
Skupina expertů na polární ekologii z Jihočeské univerzity dnes odlétá na expedici Svalbard 2012. V jedné z nejseverněji položených výzkumných stanic na Špicberkách se až do září vystřídá postupně 25 výzkumníků z oborů botanika, zoologie, geologie nebo klimatologie.
Na konci prvního prázdninového týdne je kvalita vody v přírodních koupalištích většinou stále dobrá, a to kvůli chladnějšímu počasí minulých dnů. Přesto už kvalitu v řadě nádrží zhoršily sinice a řasy, které představují určité riziko zejména pro citlivé jedince, děti a těhotné ženy.
V nádržích Moravskoslezského kraje už se objevily jedovaté sinice. Kvalita vody se zhoršila ve dvou rekreačních nádržích – v rybníku Bohušov na Osoblažsku a v nádrži Baška na Frýdeckomístecku.
Kvalita vody v koupalištích je na startu letní sezony zatím většinou dobrá. Výjimkou je podle hygieniků například Velký rybník u Hroznětína na Karlovarsku nebo rybníky na Vysočině, kde koupání není doporučeno. Na řadě tradičních míst si ale lidé stále nezaplavou, protože některá koupaliště ještě nezahájila sezonu.
Pohled na modrozelený koberec pokrývající Baltské moře nabízejí satelitní snímky. Plocha nebezpečných sinic je údajně větší než celková rozloha Německa. A má jít o největší zamoření od roku 2005. Pláže ale zatím v ohrožení nejsou.
Hygienikové odebrali vzorky ze sto třiceti koupacích oblastí. Zvýšený výskyt hlásí z vodních nádrží Orlík-Vojníkov, Skalka na Karlovarsku a z některých mít v Moravskoslezském kraji - třeba Žermanic.
Počasí posledních týdnů by se dalo nazvat aprílovým než letním. Tropická vedra střídají bouřky s deštěm a meteorologové v posledních týdnech několikrát varovali před prudkými lijáky. Další upozornění vydali dnes - týká se večera a noci na zítřek. V létě se ve vodě vyskytují jedovaté sinice. Lidé by se v takových nádržích koupat vůbec neměli.