Vědci z Jihočeské univerzity budou na Špicberkách zkoumat i řasy a sinice
Skupina expertů na polární ekologii z Jihočeské univerzity dnes odlétá na expedici Svalbard 2012. V jedné z nejseverněji položených výzkumných stanic na Špicberkách se až do září vystřídá postupně 25 výzkumníků z oborů botanika, zoologie, geologie nebo klimatologie.
Jedním z prvních úkolů bude připravit stanici na příjezd ostatních výzkumníků, kteří tu mají pozorovat rostliny, kameny nebo parazity ryb. Zázemí ve staré ruské lovecké chatě je totiž třeba opravit po útoku ledního medvěda.
Následovat bude transport materiálu dovezeného z Čech polskou lodí do blízkosti stanice. Expedici vede odborník na řasy a sinice Josef Elster. „Jsou adaptované na nízké teploty, na změny záření, snadno vymrzají, snadno vysychají,“ přibližuje objekt svého zkoumání.
„Jednak se snažíme rekonstruovat, jak se tam ty sinice a řasy dostaly. Jestli přežily glaciální období, jestli se tam přestěhovaly v současné době. A protože víme, že některé sinice a řasy tam žijí po dlouhé období, víme, že si vyvinuly speciální vlastnosti,“ vysvětluje.
Vědci se proto snaží zjistit, jaké vlastnosti řasám a sinicím umožňují, aby v náročných podmínkách přežily. A také, zda by se tyto vlastnosti daly nějakým způsobem využít.
Členové expedice nabídli pobyt v Arktidě také studentům kurzu polární ekologie. Kvůli obrovskému zájmu se mezi 26 vybraných dostali jen ti, kteří nabídli skutečně originální nápad. Jako třeba hledání virů v odchycených komárech a klíšťatech.