Středočeské Milovice slaví dvacet let od odsunu sovětských vojsk

Dvacet let po odchodu posledního sovětského vojáka si dnes tuto událost znovu připomenou středočeské Milovice. Do města, které bylo hlavní baštou sovětských vojsk v okupovaném Československu, se dnes vrátí vojenská technika, kterou mají historické kluby, a odpoledne město symbolicky znovu opustí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milovice, zchátralý kulturní dům u bývalého letiště

Milovice, zchátralý kulturní dům u bývalého letiště | Foto: Filip Jandourek

Akci nazvanou Sbohem, armádo! aneb 20 let od odchodu sovětských vojsk z Milovic záštitil bývalý prezident Václav Havel. Na samotné oslavě, která začíná hodinu po poledni, se pak objeví řada známých osobností. Budou mezi nimi například ministr obrany Alexandr Vondra a Michael Kocáb, který sehrál při odchodu sovětských vojsk z tehdejšího Československa významnou roli.

„Po různých projevech tu pak budou sešikovaní z různých vojenských klubů, které na našem území fungují. Budou tu tanky, vojenská technika, zavelí generál a budou symbolizovat odjezd sovětské armády,“ říká starosta Milovic Lukáš Pilc.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milovice si připomínají 20 let od odchodu sovětských vojáků. Podrobnosti v reportáži Petra Sehnoutky v Ranním Radiožurnálu.

Akce se odehraje na milovickém náměstí 30. června. To bylo symbolicky pojmenované po původně uvažovaném datu konečného odsunu vojsk. Nakonec ale sovětští vojáci odsud odešli o pár dní dříve. Dnešní náměstí zároveň leželo na hranici starého města Milovice a vojenského prostoru s panelovým sídlištěm Mladá a obrovským kulturním domem pro sovětské důstojníky. Pobyt i odchod sovětů tu po celou dobu sledoval zdejší historik Aleš Kubeš.

„Oni odcházeli velice neradi. Pro ně to Československo, i když to nebyla žádná zaslíbená země, bylo něco s čímž naprosto nemohli doma počítat. Poslední dny, kdy měli odejít, se ta evakuace podobala spíš rychlému ústupu z fronta. To už pak naházeli na vagóny všechno co měli bez ladu a skladu. V jedné kuchyni jsem našel ještě kotle nevydané stravy,“ přiblížil.

V Milovicích žilo před dvaceti lety asi 80 tisíc příslušníků sovětské armády a civilistů, tedy především rodin důstojníků. V některých částech města bydleli s českými obyvateli v jedněch domech. Čechů tu tehdy bylo jen 1200. Dnes jich tu ale žije přes devět tisíc a s průměrným věkem 28 let jsou dnes Milovice nejmladším městem v republice.

Starosta Milovic Lukáš Pilc také plánuje, že ve městě by mělo vzniknout muzeum, které by okupaci připomínalo každý den.

„Bylo by dobré udělat vedle radnice po konzultaci s panem ředitelem Vojenského historického ústavu Knížkem, který nám pomáhá s oslavou a dalšími věcmi, Milovické muzeum historie a totality, aby lidé, kteří tu bydlí a co přijedou na návštěvu, měli kam zajít a mohli se seznámit s historií,“ vysvětluje Pilc.

Petr Sehnoutka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme