Podle průzkumu budapešťského analytického střediska 21 Research Center má TISZA podporu 42 procent voličů rozhodnutých jít k volbám, zatímco Fidesz zaostává se 40 procenty.
„Válka se mění každé tři měsíce. Každé tři měsíce se na frontě objeví nějaká inovace,“ dodává bývalý ukrajinský ministr obrany Reznikov s tím, že ani Rusové nejsou hloupí a učí se z vlastních chyb.
V pondělí uplyne 55 let od počátku sovětské okupace Československa. Ačkoli u nás armáda zůstala nečinná, jen od srpna do prosince 1968 zemřelo v důsledku invaze asi 135 československých občanů.
Ulice Pričalna leží za vysokým náspem, na kterém se táhnou koleje. Oddělují sídliště Korabel od centrálního Chersonu. Voda se přes násep převalila za pár hodin a podle toho to taky v ulici vypadá.
Někteří Litoměřičané ve městě pomník sovětského vojáka nechtějí. Založili občanskou iniciativu a od začátku ruské agrese na Ukrajině usilují, aby radnice sochu v Jiráskových sadech odstranila.
Dobytí Stalingradu mělo být součástí rozsáhlé německé ofenzivy na východní frontě, která začala už na jaře 1942. Skončila německou kapitulací 2. února 1943 a stala se předzvěstí porážky Německa.
Polské ministerstvo zahraničí v předstihu poslalo ruskému velvyslanci nótu s výzvou, aby se s ohledem na provokativní charakter svého počínání neúčastnil oslav 9. května.
O odstranění normalizační sochy sovětského vojáka se uvažuje už od devadesátých let. Jedním z argumentů je, že Rudá armáda Jaroměř přímo neosvobodila, v době jejího příjezdu už byli Němci pryč.
Ještě nedávno to bylo téma, které historici opomíjeli. O invazi vojsk 21. srpna 1968 a o následném odchodu sovětských vojsk z Československa v roce 1991 vznikla celá řada prací. Co ale bylo mezi tím?
Byl to jeho otec, Ahmad Šáh Masúd přezdívaný Pandžšírský lev, kdo v osmdesátých letech vedl odpor proti Sovětům a následující dekádu vzdoroval také Tálibánu. Jeho syn zdědil podobný osud.
Okupační vojska Varšavské smlouvy pod vedením SSSR před 53 lety násilně ukončila uvolňování a euforii Pražského jara. Okupanti zůstali v zemi více než 20 let.
Berlínská zeď se stala symbolem rozdělené Evropy: oddělovala ostrov svobody, tzv. Západní Berlín, od zbytku okupované tzv. Německé demokratické republiky (NDR).
49:43
Praha||Adam Drda, Vít Lucuk|Historie|Příběhy 20. století
Vesnice Ledochovka ležela na Volyni, v ostrožském okrese. Jméno dostala podle šlechtického rodu Ledóchowských, před válkou v ní žilo 51 českých rodin, 15 polských, čtyři ukrajinské a jedna židovská.
Na svědomí měli okupanti 429 obětí, do emigrace kvůli nim odešly statisíce lidí. Sověti po sobě nechali i rozsáhlé ekologické škody, které se dodnes nepodařilo úplně zlikvidovat.
49:54
Praha||Adam Drda, Jitka Andrysová|Historie|Příběhy 20. století
Ženatý byl jedním z tisíců sovětských vojáků, kteří se do Československa dostali v rámci základní vojenské služby. V roce 1990 dezertoval a po útěku a skrývání u přátel u nás získal politický azyl.
Že se nejednalo o nějakou malou šarvátku, dokládá zapojení útvarů tří ukrajinských frontů sovětské armády, partyzánů a nepřímo také jednotky amerického XII. sboru ve směru od Čimelic.
Zatímco většina Evropy slaví 8. května v euforii konec války, v Praze se stále bojuje. Zoufale, ale úspěšně se povstalci brání především na Pankráci a v okolí Smíchova.
Sport a politika k sobě za normálních okolností nemají příliš blízko. V roce 1980 tomu ale bylo přesně naopak. Došlo totiž k bojkotu Letních olympijských her v Moskvě a posléze těch v Los Angeles.
15. ledna 1990 přiletěli do Prahy zástupci sovětského ministerstva zahraničí. Dohodu nakonec obě strany podepsaly o víc než měsíc později. A poslední vojáci zemi opustili v polovině roku 1991.
Dějiny druhé světové války se staly důvodem k vyřizování účtů, uvedla v neděli na svém webu v komentáři k bojům o pražskou sochu sovětského maršála Ivana Koněva ruská státní televize NTV.
Rakety, které sovětští vojáci nestačili odpálit z raketometů Grad, slouží ve vsi jako trámy ve sklepech a podkrovích, lávkách a můstcích, anebo i jako sloupy ve vinohradech, uvádí v reportáži BBC.
Slovenský výtvarník Lorenz vyvázl s podmínkou za to, že loni v srpnu z pomníku sovětským vojákům padlým při osvobozování země během druhé světové války odstranili komunistické symboly srp a kladivo.
Na židovském hřbitově v Teplicích je 21 hrobů sovětských vojáků nejspíš z roku 1942. Židovská obec a spolek rusky mluvících obyvatel Teplic ve spolupráci s ruskými úřady hledají jejich potomky.