„Poprvé v historii je v Česku přes 150 zubrů. Přitom 100 jedinců překonala česká populace teprve před šesti lety,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
„Zpráva posudku doporučuje, že by se nemělo zasahovat způsobem převracení zeminy," říká krajský radní. Policie však s posudkem nesouhlasí a požaduje celkovou sanaci objektu.
Ke klisnám zanedlouho přibyde ještě hřebec a také pět zubrů. Ti by podle ředitele ochranářské společnosti Česká krajina Dalibora Dostála měli krajině vrátit její původní podobu.
Červenofigurový styl starověké řecké keramiky je charakteristický malbou červenou minerální barvou na černém podkladě. Vznikl zřejmě v Aténách koncem 6. století před naším letopočtem.
Podle České inspekce životního prostředí policie přizvala odborného znalce na čistotu ovzduší a chemie se specializací na azbest. Pro trestní řízení má připravit posudek o rozsahu zasažení.
Praha/Milovice (Nymbursko)||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizujeme
Při bourání zchátralých objektů po sovětské armádě v Milovicích byly stovky tun materiálu s azbestem nadrceny a rozvezeny po celém areálu. Území tak bylo kontaminováno.
S novým zpracováním Na západní frontě klid zabodovali filmaři v nominacích na prestižní Oscary. Mezi nimi také čtveřice Čechů, kteří na snímku spolupracovali.
Dívku se podařilo vypátrat přímo v Milovicích. Je v pořádku a policisté ji předají rodičům. „Všem médiím a všímavým občanům děkujeme za pomoc s pátráním,“ poděkovala policie.
„Stojí to strašně peněz a nedaří se to. Ztrácíme květnaté louky, spousty motýlů, orchidejí a dalších. Protože technickou péči nezvládáme,“ říká Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.
Je to speciální model auta s autonomním podvozkem, který pomáhá testovat chytré asistenční systémy do vozů. Pohybuje se po letišti ve středočeských Milovicích a mezi vývojáři je známý jako UFO.
Výzkum probíhal v minulých letech v rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Po dva roky se zaměřoval na dvě stáda exmoorských pony.
Uvnitř buginy, která nemá zepředu ani z boku sklo, jsou prvky, které najdeme i v normálním autě. Volantem, ukazateli otáček či řádící pákou to ale končí. Pak už tu je jen nespočet tlačítek a páček.
Přestože při nízkých teplotách tůně zamrzají, pro zvířata to není překážka. „Ony si umí kopyty ten led na hladině rozbít,“ vysvětluje Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina.
V Milovicích na Nymbursku byl v sobotu během airsoftové hry postřelen jeden z účastníků. Jiný účastník hry zaměnil airsoftovu zbraň se skutečnou zbraní a vystřelil.
V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice se rozmnožují šakali. Kojící fenu v minulých dnech zachytila fotopast. Krátce na to v rezervaci nasnímal šakalí štěně fotograf.
Nedlouho poté, co prezident Miloš Zeman vyzval Čechy k ozbrojení proti terorismu, hradní aparát zveřejnil fotku jeho ženy stojící s úsměvem před raketami ve vojenském parku. Fotografie byla pořízena během střelecké soutěže Bezpečnost v rukách žen, kterou Ivana Zemanová pořádala.
Do české přírody se po staletích vrací pratuři. Novým domovem předchůdců dnešních krav je ode dneška část někdejšího vojenského prostoru v Milovicích na Nymbursku, kde bylo vypuštěno stádo původem z Nizozemska.
Vědecko-technický park v Milovicích na Nymbursku nejspíš nebude. Ministerstvo průmyslu a obchodu odebralo projektu evropskou dotaci ve výši 400 milionů korun. Stavba komplexu se zastavila před třemi lety kvůli neúspěšným výběrovým řízením.
Bývalý vojenský prostor u Milovic na Nymbursku osidlují divocí koně. Čtrnáctihlavé stádo klisen dovezených z Anglie tam našlo nový domov před měsícem. Pomáhat mají se záchranou některých druhů rostlin a živočichů, které v poslední době mizí z volné přírody.
Do České republiky se po staletích vracejí divocí koně. Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo dnes z Velké Británie. Jejich novým domovem bude rezervace ve středočeských Milovicích, odkud na začátku 90. let odešla sovětská armáda.
Velké kulturní domy bývaly za totality chloubou měst i malých obcí, dnes se z nich ale mnohde stala spíše noční můra. Radnice většinou nemají peníze na opravy a často chybí i nápad, jak budovy využít. Například ve středočeských Milovicích ovšem řešení našli. Z části někdejšího Domu důstojníků je teď městský úřad.
V srpnu 1968 překročila sovětská vojska hranice Československa pod záminkou dočasné bratrské výpomoci. A nakonec se zdržela dlouhých 23 let. Přestože po pádu komunistického režimu veřejnost tlačila na urychlený odsun okupantské armády, dostat desetitisíce mužů a tisíce kusů těžké techniky ze země trvalo. Lidé se tak dočkali až 21. června 1991. Právě tehdy opustil Československo poslední transport se sovětskými vojáky.
Milovice na Nymbursku patří k symbolům více než dvacetileté sovětské okupace Československa. Sídlilo tam velitelství všech jednotek rozmístěných na československém území a ve vojenském prostoru pobývalo kolem 70 tisíc sovětských vojáků a rodin důstojníků.
V Milovicích na Nymbursku oficiálně začala soukromá firma Mladá RP bourat více než tři stovky objektů, které tam zůstaly po sovětské armádě. Areál je už přes 20 let opuštěný a postupně chátrá.
Netradiční byl začátek nového roku pro některé děti z Milovic na Nymbursku. Po vánočních prázdninách totiž dnes usedly do lavic zbrusu nové základní školy. Předtím se učily v přeplněné budově. Nově otevřená škola proto sklidila u dětí velký úspěch.