Do Česka se vracejí divocí koně. Prvních čtrnáct jich vypustili u Milovic

Do České republiky se po staletích vracejí divocí koně. Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo dnes z Velké Británie. Jejich novým domovem bude rezervace ve středočeských Milovicích, odkud na začátku 90. let odešla sovětská armáda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část stáda divokých koní

Část stáda divokých koní | Foto: Michal Trnka

Návrat divokých koní do volné přírody má pomoci zachránit mizející vzácné stepi v okolí Milovic. Projekt připravila ve spolupráci s akademiky obecně prospěšná společnost Česká krajina.

„Divocí koně patřili po celá tisíciletí ke klíčovým druhům evropské přírody, spolu se zubrem a praturem. Spásání velkými kopytníky pomáhalo udržovat v řadě lokalit otevřenou krajinu. S tím, jak byli tito kopytníci vyhubeni člověkem, a domácí zvířata se přesunula z pastvin do hospodářských budov, příroda začala zarůstat,“ vysvětluje ředitel obecně prospěšné společnosti Dalibor Dostál.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do České republiky se vracejí divocí koně. O projektu mluvil Dalibor Dostál, ředitel obecně prospěšné společnosti Česká krajina

Zvířata se vrací kvůli biodiverzitě

Už před časem byli do dalšího bývalého vojenského prostoru v Ralsku vypuštěni zubři.

„Je to nejen nejlepší, ale i nejlevnější řešení, jak zachránit biodiverzitu, která díky činnosti armády zůstala v bývalých vojenských prostorech zachována,“ pokračuje Dostál a dodává:

„Po pečlivé analýze kůň z Velké Británie vyšel jako ten, který velikostí, zbarvením, strukturou těla i způsobem života, který v Británii v přírodě vede po celá tisíciletí, nejlépe odpovídá koni, který obýval Evropu."

Přehrát

00:00 / 00:00

Novým domovem divokých koní se stal bývalý vojenský areál u Milovic na Nymbursku. Natáčel tam Michal Trnka

Podle odborné literatury divocí koně zmizeli ze západní Evropy asi ve 13. století. V některých oblastech Polska a Litvy se udrželi až do počátku 18. století. Dobové záznamy se ale často týkají zdivočelých populací koní domácích.

Na nový domov si koně budou první měsíc zvykat na území ohraničeném elektrickým ohradníkem. Poté je ochránci přírody vypustí na zhruba 40hektarovou pastvinu, která bude volně přístupná.

Sdružení Česká krajina zvažuje, že ještě letos do nové rezervace umístí další zvířata jako jsou pratuři nebo zubři.

Poníci v Milovicích na Nymbursku | Foto: Michal Trnka

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme