Rybáři na Děčínsku vysadili do řeky další tisíce lososích plůdků z Německa
Přes šedesáti lety člověk vyhubil na území České republiky lososy. Třináct let se ho teď pokouší do severočeských řek vrátit a umožnit mu jeho cestu do moře a zpět, aby se mohl i rozmnožovat. Za ty roky už rybáři spolu s pracovníky Národního parku České Švýcarsko vysadili do Kamenice, přítoků a dalších dvou potoků mimo park zhruba milion plůdků. Dnes jich v Jetřichovicích na Děčínsku vypustili dalších sto tisíc.
Kolem sedmé hodiny ráno naložili rybáři v Německu velké igelitové pytle s plůdky lososa a přivezli je do Jetřichovic.
„Děláme to proto, že losos zatím není v populaci, která by byla dostatečně schopná stabilního vývoje. Potřebuje dále pomoct, bude to trvat ještě mnoho let,“ vysvětluje hospodář Severočeského územního rybářského svazu Tomáš Kava.
Na břehu Bělé, která se pouze o pár metrů dál vlévá do Kamenice, rybáři právě vyndali pytle s lososy a opatrně je ponořili do vody.
„Necháváme je tady pět až deset minut temperovat, aby se srovnala teplota v pytlích a v okolní řece, a pak je budeme dávat do kýblů a vysazovat do tišin v okolí řeky,“ popisuje jeden z rybářů.
Po celou dobu vysazování prší a chvílemi i sněží. Lososům ale studené počasí nevadí, ujišťuje Tomáš Salov z Národního parku České Švýcarsko:
„Dokonce bych řekl, že je pro ně o něco lepší, protože tolik netrpí převozem. Pokud by bylo teplo, tak by hrozilo, že se ryby do nového prostředí dostanou oslabené a potom by byla jejich větší úmrtnost následkem samotného vypouštění.“
Rybáři předpokládají, že z vysazených malých rybiček přežije asi pět procent. A proč se taková pozornost věnuje právě lososům, když se do řek vypouští i celá řada jiných druhů ryb?
„Losos obecný je takový symbol toho, jak člověk v minulosti nakládal s přírodou a jak jeho někdy necitlivé zásahy dokázaly přírodu ovlivnit. Je to vlajková loď reintrodukčních programů a do našich vod zkrátka patří,“ uzavírá Tomáš Salov.