Ještě před půl stoletím byl Rýn mimořádně špinavá řeka. Dnes se do ní vrací třeba i lososi, a to díky pravidelnému čištění. S úklidem břehů každý rok pomáhají i tisíce dobrovolníků.
Dešťová voda někdy teče do řek a potoků ve velkém množství. Ryby jsou vystaveny působení částic mědi, olova či zinku, případně dalších toxických látek.
Ani v případě lososů a tuzemských dravých ryb se nedá spolehnout na to, že jsou ryby z čistě domácích zdrojů. V Česku ale nejsou k dostání ekologicky chovaní kapři.
Losos čavyča, původní kalifornský druh, potřebuje k přežití studenou vodu. Jeho tradiční útočiště v chladných severních přítocích řeky Sacramento ale zablokovaly přehrady.
Stále víc měst po celém Česku zakazuje ohňostroje. A dlouhodobé truchlení bude na seznamu mentálních nemocí. Co dalšího nabízejí pondělní noviny, zjistíte v přehledu tisku, jenž připravil Radiožurnál.
Jsou chutě, které se v gastronomii dokonale našly a jsou už nerozlučné. Třeba kohout a víno, klidně i tlačenka a ocet, ale dnes se budu věnovat uzenému lososu se smetanovým sýrem a bagelem.
V tisku se dočtete, že vězni ve Valdicích na Jičínsku budou mít na Vánoce volnější režim. Píše o tom regionální Deník. Do českých řek se podle Práva vracejí po dlouhých letech lososi.
Objev českobudějovických parazitologů vzbudil zájem světových médií. V lososech z Aljašky objevili tasemnice, které se běžně vykytují až na druhé straně Tichého oceánu. Běžně tedy žijí u pobřeží Japonska a Ruska.
Stogramový výrobek Losos divoký uzený - kousky od dodavatelské firmy Nekton obsahoval nebezpečného parazita. Hygienici ho odhalili v prodejně Albert v centru Prahy. Ryba měla datum spotřeby do 22. července tohoto roku. Firma Nekton čeká na výsledky vlastních laboratorních testů.
O 25 procent vzrostly ceny chilských lososů na komoditní burze. Může za to hlavně velký úbytek těchto ryb, který způsobilo teplejší moře. Podle chilského Národního úřadu pro rybolov a akvakulturu se počty uhynulých lososů počítají na miliony a finanční ztráta se může vyšplhat až na jeden bilion dolarů.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Ahold, která provozuje supermarkety a hypermarkety Albert, stáhnout z prodeje plátky norského uzeného lososa. Ve výrobku se našla bakterie Listeria monocytogenes, způsobující infekční onemocnění listeriózu.
Fotbalový internacionál Antonín Panenka dnes vylosoval složení čtvrtfinálových dvojic Poháru FAČR. Vedoucí celek ligy Plzeň čeká pikantní souboj s Teplicemi, se kterými v podzimním přestupním termínu dohodl už dva transfery. Přesto se nejzajímavější utkání budou hrát zřejmě jinde a obstará je druhá Sparta se třetím Jabloncem.
U Jetřichovic v Českém Švýcarsku vypustili do říčky Kamenice tisíce malých lososů. Přihlížely tomu desítky lidí, kteří se stali jejich adoptivními rodiči prostřednictvím dárcovských SMS. Dospělé ryby se pak do řeky vrací zpět z moře vytřít. Od roku 2009 přispělo do sbírky sedm tisíc lidí.
Do řeky Kamenice v Českém Švýcarsku dnes rybáři vypustili na 40 tisíc malých lososů. Každoroční vypouštění rybiček pod vedením ochranářů si nenechali ujít místní obyvatelé ani návštěvníci národního parku. Z tisíců drobných rybek, které většinu života prožijí v moři, se v dospělosti do zdejších řek vrátí jen zlomek.
Jednou z velkých záhad přírody je pravidelný návrat lososů z moří k pramenům řek. Lososi urazí tisíce kilometrů proti proudu, aby se mohli vytřít na místech, kde se sami zrodili. Přehrady a jezy ovšem už dávno přírodní cyklus zničily a lososi vymizeli. V národním parku Českosaské Švýcarsko ale ryby vysazují uměle a dnes do řeky Kamenice opět vypustí desítky tisíc malých lososů.
Do řeky Kamenice dnes přibylo dvanáct tisíc lososů. Jde o rybičky o velikosti 8 až 10 centimetrů. Pracovníci národního parku České Švýcarko a rybáři je vypustili v rámci dlouhodobého programu, díky kterému se tato ryba vrací do míst, kde kdysi žila. Tedy na Děčínsko.
V Českém Švýcarsku bude vyrůstat další generace lososů. Počátkem příštího týdne je tam vypustí pracovníci národního parku společně s rybáři. A také adoptivní rodiče, tedy lidé, kteří dárcovskými DMS přispěli na nákup lososího plůdku.
Přes šedesáti lety člověk vyhubil na území České republiky lososy. Třináct let se ho teď pokouší do severočeských řek vrátit a umožnit mu jeho cestu do moře a zpět, aby se mohl i rozmnožovat. Za ty roky už rybáři spolu s pracovníky Národního parku České Švýcarsko vysadili do Kamenice, přítoků a dalších dvou potoků mimo park zhruba milion plůdků. Dnes jich v Jetřichovicích na Děčínsku vypustili dalších sto tisíc.
Do Labe a jeho přítoků se už zase vracejí dospělí lososi. Putují od moře do míst, kde je rybáři vypouštěli jako lososí plůdek. Po několika letech táhnou řekou i metrové ryby.