Na Šumavě je klid, ekologové bojují s chladem a únavou
Ekologičtí aktivisté se opět snaží zabánit dřevorubcům v přístupu k lokalitám, kde porážejí stromy napadené kůrovcem. Blokáda se zatím obešla bez incidentů a počty ekologů postupně klesají. Několik dobrovolníků dál zůstává na plošinách v korunách stromů.
Aktivisté kácení nezabránili a podle reportéra Českého rozhlasu se jim to dnes už zřejmě nepodaří. Jejich počty totiž postupně ubývají.
Podepsala se na tom i únava ekologů, někteří jsou v lokalitě u Ptačího potoka už pátým týdnem.
Skupinka asi deseti aktivistů si ráno postěžovala také na počasí. Nikdo z nich nepředpokládal, že v srpnu bude na Šumavě tak chladno jako teď. Sami přiznávají, že se cítí vyčerpaní a kvůli pracovním povinnostem se nebudou moci blokády dál účastnit.
Největším problémem pro dřevorubce zůstávají dobrovolníci, kteří si postavili přístřešky v korunách stromů a i přes opakované výzvy policie odmítají místo opustit.
Pobyt ve výšce je přitom nebezpečný, protože jen o pár metrů dál padají smrky, které dřevorubci pokácejí. Policisté se tak snaží dohlížet, aby nedošlo ke zranění.
Průběh blokády je jinak klidný a bez konfliktů, ani místní obyvatelé dnes nepřistoupili k žádným akcím proti aktivistům, jak tomu bylo například včera.
Ekologové často poukazovali na špatné zacházení ze strany policistů a Hnutí DUHA k tomu svolalo na dnešek v Praze i tiskovou konferenci. Konkrétními případy se už také zabývá Český helsinský výbor. Podle něj policie v několika případech evidentně pochybila.
To velitel pořádkové jednotky Petr Mášek odmítá. „Kolikrát vystavovali riziku i policisty i pracovníky firem. Často se rozbíhali přímo proti stromům, bylo několik případů, kdy pracovník, který měl strom nařízlý, ho musel kvůli aktivistovi držet, aby na něj nespadl. Máme zaznamenány i případy, kdy došlo k napadení policisty,“ řekl.
V reakci na krok ekologů chystá zítra tiskovou konferenci i plzeňské krajské ředitelství policie, které se k jednotlivým případům vyjádří.