Hořovice pohnuly se stavbou svých slavných veřejných toalet

Až se o veřejných záchodcích v Hořovicích na Berounsku dozví divadelní nebo filmový scénárista, je dost pravděpodobné, že motiv využije v některém ze svých děl. Celý příběh je totiž natolik neobvyklý - nebo spíš absurdní, že se při něm člověk může snad jenom smát a vzpomínat na vyprávění o Kocourkově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toalety v Hořovicích. Vlevo budova františkánského kláštera

Toalety v Hořovicích. Vlevo budova františkánského kláštera | Foto: Petr Kološ

Jenže na hořovické po velkém smích nakonec čeká ledová sprcha v podobě účtenky. Za tři kabinky a dva pisoáry zaplatí více než 3 miliony korun. To je na jednoho místního skoro pětistovka. Lidé, se kterými jsme mluvili přesto humor neztrácejí.

„Když slyším ty zoufalé cifry, co se kolem toho točí, mám někdy dojem, že budeme mít v Hořovicích na náměstí zlatou kampeličku… No, kdy by to tak mohlo být hotové? Podívejte, mně je třiašedesát, tak myslím, že k sedmdesátinám bych mohl dostat to, že se tam vyčůrám,“ vtipkuje senior s netradičními bílými licousy.

Na slavnostním zahájení provozu by podle něj rozhodně neměla chybět ostravská kapela Buty. Její honorář by se ve výsledné více než třímiliónové částce hladce schoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hořovicích mají zřejmě nejdražší veřejné záchodky minimálně ve Středočeském kraji

V několikrát zmiňovaných třech milionech je potřeba vidět i opravu františkánského kláštera, zní z radnice. K tomu je třeba dodat, že restaurovaný objekt kláštera stojí na ploše dejme tomu větší koupelny, jde asi o 10 metrů čtverečních - a pak v původním zadání nebyla rekonstrukce kláštera, ale záchodky. Že jsou veřejné toalety součástí jedné z nejstarších a možná i nejcennějších budov ve městě, je první část kapitoly jako vystřižené z příběhů o Kocourkově.

„Všechny problémy, které byly ve vztahu k našim budoucím památkově chráněným toaletám jsou vyřešeny. Ten objekt je památkově ošetřen, jsou udělány všechny posudky a jsou objednány restaurátorské práce, které budou v průběhu výstavby dál pokračovat,“ uvedl starosta Luboš Čížek v roce 2010.

Tehdy bylo dokončení plánováno na rok 2011. Bohužel nešlo to hladce. Vše se zadrhlo už na začátku, když se zjistilo, že se v projektu se zapomnělo se 200 000 korun na dopravu betonových modulů, ve kterých jsou záchodky. Normální stavba by se na úzký pozemek vedle kláštera nevešla - proto speciální moduly.

„Skutečný stav neodpovídal parametrům, takže na to to mělo nějaké vazby,“ naznačoval v lednu loňského roku stavby vedoucí firmy Kaziko Vladimír Živný, že za rekonstrukci, kterou tato firma získala, bude chtít víc peněz, než uvedla ve výběrovém řízení. Na částce se ale s městem neshodla, a tak staveniště osiřelo.

Do Cibuláku hotovo? Možná

Radnice sice vypsala nové výběrové řízení, ale nikdo se nepřihlásil. O rozestavěnou stavbu nakonec projevuje zájem firma, která v Hořovicích stavěla školku - vyšla na 24 milionů.

„Záchody by do Cibuláku měly být hotové. Ale to se říká už myslím třetí rok, ne?“ neztrácí humor starosta města Ondřej Vaculík, nezávislý na kandidátce ODS.

Cibulák - největší akce ve městě - bývá první sobotu v říjnu. Lidé ve městě jsou zvědavi, jestli budou mít na vstupné do pravděpodobně nejdražších záchodků nejméně ve Středočeském kraji.

Petr Kološ, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme