Český a polský ministr podepsali memorandum o zlepšení ovzduší ve Slezsku

Ministři životního prostředí České a Polské republiky dnes v Praze podepsali dohodu o zlepšení ovzduší ve slezském příhraničí. Mezistátní spolupráce má zkoordinovat modernizaci velkých podniků v oblasti, třeba i společným čerpáním dotací z evropské pokladny. Emise, které pravidelně trápí Moravskoslezský kraj, by se tak měly snížit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a jeho polský protějšek Andrzej Kraszewski podepisují memorandum

Český ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a jeho polský protějšek Andrzej Kraszewski podepisují memorandum | Zdroj: ČTK

Podle ministra Tomáše Chalupy není memorandum jen cárem papíru, ale skutečně by mělo nastartovat změny, které postiženým regionům uleví. U nás je řeč především o Moravskoslezském kraji a v Polsku o Slezském vojvodství.

Jedním z opatření, na kterém se Tomáš Chalupa s polským ministrem Andrzejem Kraszewskim domluvil, je výměna informací o emisích, které přechází přes hranice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lucie Husárová přibližuje dohodu českého a polského ministra

„Do konce roku 2013 budeme mít přesné modely dvou let zkoumání, které přesně řeknou, co se v tom daném roce děje, kdy je to český problém, který je způsobený v Polsku, a kdy obráceně,“ vysvětluje Chalupa s tím, že zároveň chtějí vytvořit rozsáhlý program přeshraniční podpory místnímu průmyslu.

Ministři Česka a Polska se také dohodli na vytvoření expertních týmů přímo v regionech. Vědci mají především jasně ukázat na největší problémy a jejich dopady.

Přehrát

00:00 / 00:00

uf to je dlouhy.mp3

Společný evropský projekt, který má průmyslové podniky zmodernizovat, se teď začne připravovat a od nového rozpočtového období, začínajícího rokem 2014, by na něj už měly být čerpány finance.

Podle ministra Chalupy ovšem není až takový problém vyřešit otázku průmyslových podniků. Horší je to s emisemi, které vznikají kvůli špatnému topení v domácnostech. A to je stejné u nás i v Polsku.

Polské zákony jsou k průmyslovým podnikům mírnější

„Shodujeme se v tom, že je relativně jednoduché řešit otázku průmyslu. Je to o tom nastavit, mít vůli a dát prostředky na investice. U domácností je problém mnohem těžší a stejným způsobem situaci vidí i polská strana. I tady je problém, byť z hlediska přenosu emisí se většinou bude jednat o emise průmyslové. Jejich lokální dopad je pak vyrovnaný a podobný v obou našich oblastech,“ myslí si Chalupa.

Ostravský primátor Petr Kajnar vidí problém i v tom, že úřady v Polsku nastavily pro průmyslové podniky mírnější podmínky ohledně vypouštění škodlivin:

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

„V téhle chvíli je polský průmysl ve výhodě v tom, že nemusí tolik investovat jako náš průmysl, který je ve stejné pánvi s podobným zaměřením. Takže do jisté míry je to dneska díky tomu konkurenceschopnější, ale na druhé straně zase zatěžují víc životní prostředí. Zřejmě to polským obyvatelům tolik nevadí.“

Zvýšené množství emisí ve vzduchu trápí Slezsko každou zimu a obyvatelé jsou přesvědčeni, že se na tom podepisují i polské továrny. Ministr životního prostředí vidí cestu v tom motivovat podniky, aby samy chtěly mít co nejšetrnější technologie.

„My nezměníme polskou legislativu. Musíme společně vytvořit projekt, který podpoří situaci. Koneckonců také v Čechách se již děje to, že podporujeme jednotlivé průmyslové podniky, aby šly dál, než jsou limity ze zákona. Cílový stav se nejmenuje zákonný limit, cílový stav se jmenuje nejlepší dostupné technologie,“ dodává s tím, že zákonná norma bude vždy pomalejší.

Polsko není jedinou příčinou problémů

„Já vítám snahu pana ministra, ale je nutno vzít v úvahu to, že po dvě třetiny celého roku, když se podíváme na meteorologickou mapu regionu, proudí vzduch z České republiky směrem do Polska a přesto všechno máme i v tomto období u nás zvýšené limity emisí,“ říká Ladislav Vrchovský, předseda moravskoslezských Zelených.

Vrchovský připouští, že během zimních smogů přispívá ke špatné situaci i polská strana, nicméně převážnou část roku podle něj pochází znečištění výhradně z našeho území.

Ministerstvo by podle Vrchovského mohlo třeba v zákoně o ochraně ovzduší vyhlásit emisní stropy pro vymezené území. „Je třeba tlačit na místní znečišťovatele, ty největší,“ podotýká s tím, že je třeba tlačit i na místní orgány – aby vyvíjely tlak například v oblasti dopravy.

„Je nám tady podsouváno něco, co jsme nikdy nečinili,“ reaguje Chalupa. Ministr souhlasí s tím, že po většinu roku si problémy způsobuje Česká republika sama. „Ta podstata je v tom, že se snažíme řešit tuto záležitost jako složkovou,“ říká a pokračuje:

„My jsme také nikdy netvrdili, že Polsko je jediný zdroj problému a vyřešením problému z Polskem to vyřešíme. Ne, je to součást celého komplexu.“

Andrea Brtníková, Lucie Husárová 1, Radek Pavlovič, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme