Třicetimilionová metropole se neustále topí v oblaku jedovatých výparů z průmyslových budov a automobilů, ke kterým se každou zimu přidávají zplodiny z pálení zemědělského odpadu.
Dokud se v Indii nepodaří udělat zásadní změny, budou zprávy o katastrofálním stavu ovzduší přicházet na podzim každý rok. A svátek Díválí za to může jen v malé míře.
Saharský prach postupuje od 10. června přes střední a východní Středomoří a jeho koncentrace dosahovala vysokých hodnot prachových částic PM10 při povrchu země.
Nad Českem je opět saharský písek, na rozdíl od Velikonoc si ho ale lidé ani nemusí všimnout. „Pokud jsou částice výš v atmosféře, tak je to poznat maximálně podle zákalu na obloze,“ říká Brzezina.
Až 200 tisíc tun asfaltu ročně vyrobí chystaná obalovna v Úsilném. Záměr posuzuje jihočeský krajský úřad. Výhrady má část obyvatel nedalekého Nového Vráta, naopak v Úsilném proti stavbě nenamítají.
„Jsou tam drobné práce, ale nezabraňuje se tomu, aby došlo k prohoření. Neběží aktivní práce. Ministerstvo tvrdí, že dokud neskončí spory, práce nebudou pokračovat,“ upozorňuje Aleš Boháč.
Podle Lucie Hellebrandové se útlum Liberty projevil na hodnotách polétavého prachu. „Zhruba od srpna začaly hodnoty klesat a jsou nižší než v předchozích dvou letech,“ vysvětluje.
Společnost Elektrárna Chvaletice z holdingu Sev.en uspěla v doménovém sporu se spolkem NoLog, který provozoval web kritizující dopady elektrárny na životní prostředí. Kritický web tak přijde o adresu.
Společnost Carthamus plánuje v Přísečné rozšířit areál energobloku. V novém kotli by spalovala až 80 tisíc tun odpadu ročně. Má jít o tuhá alternativní paliva.
Monitorovací místa se nacházejí na sloupech veřejného osvětlení a v provozu jsou první měsíc. Hodnoty se měří na Divadelním náměstí, na I. P. Pavlova a v Zahradní ulici naproti hotelu Thermal.
Podle předběžné analýzy dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhly koncentrace znečišťujících látek nejnižších až druhých nejnižších hodnot za posledních deset let.
Terén a smog komplikují počínání hasičů v oblasti Hřenska. Jakým způsobem ovlivňuje už téměř týden trvající požár ovzduší, sleduje Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu.
Velká část škodlivin se do vzduchu v Česku dostává z malých starých kotlů na dřevo nebo uhlí. Jsou mezi nimi i jemné prachové částice a benzoapyren. Ty mají negativní vliv na naše zdraví.
O tom, co Češi nejčastěji nakupují v době koronakrize, píše Mf Dnes. A Právo představuje nový počítačový program s názvem Pero. Více si přečtěte ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.
V ulicích se tak mohly celé rodiny volně procházet, zajezdit si na kole a děti se mohly například zúčastnit závodů motokár. Na ikonické londýnské dominantě nahradili auta lidé cvičící jógu.
Obyvatelé Volyně, kterým poprašek zanesl auto, mohou na městském úřadě požádat o jeho umytí. Totéž platí i domech, jimž na vrstva ulpěla na oknech. Náklady na úklid zaplatí dodavatelská firma.
Pinsky v jednom ze stanů napodobuje zcela čisté ovzduší z norského ostrova, v dalších se snaží do co největších podrobností vytvořit vzduch, jaký se vyskytuje v Londýně, Sao Paulu, Dillí a Pekingu.
Nizozemská automobilová lobby návrh kritizuje. Podle ní si mnoho lidí nebude moct ekologická auta dovolit a Amsterdam se tak stane pouze městem pro bohaté.
Výsledky expertů z programu Conspiro jsou alarmující. V místech, kde se topí dřevem nebo uhlím, lidé často dýchají horší vzduch, než kdyby žili přímo na komíně tepelné elektrárny.