Řecko zasypal jemný písek ze Sahary, nejhorší situace je na Krétě. Lékaři varují před dopady na zdraví
33 ° βαθμους Κελσίου πριν από λίγο στο Ηράκλειο, η Κρήτη θα σκεπαστεί από Αφρικανική σκόνη οσονουπω. #Ηντα_θα_γενούμε_οφέτος_κοπέλια pic.twitter.com/eGc7QkPV75
— Μανόλης della Creta (@ManAndroulakis) March 27, 2024
Jižní vítr ve středu přinesl do jihovýchodní Evropy velké množství jemného písku ze Sahary. Oblak písečného prachu na řadě míst Řecka výrazně snížil viditelnost, nejhorší je situace na Krétě, ale zasaženy jsou i Atény. Lékaři doporučili lidem trpícím dýchacími nebo srdečními problémy, aby se příliš nezdržovali venku. Zlepšení se očekává nejdříve v pátek, napsal ve středu server Kathimerini.
Imisní limit u pevných částic v ovzduší je 50 mikrogramů na metr krychlový. Zatímco v Praze ve středu Český hydrometeorologický ústav naměřil mezi sedmi a 22 mikrogramy, na západě Řecka zaznamenali hodnoty přesahující 500 mikrogramů, uvedla agentura DPA. Podle Aténské univerzity se vysoké hodnoty prachových částic očekávají i v následujících dnech.
Agentura EEA: Znečištění vzduchu v Evropě se mírně lepší. Přesto nejméně 1200 dětí ročně zemře předčasně
Číst článek
Prach bude ve čtvrtek postupně od západu z Řecka ustupovat, v pátek už bude ovzduší čistší, předpovídají meteorologové stanice ERT. Nadále však přetrvají na toto roční období poměrně vysoké teploty a nečeká se ani déšť.
Tlaková níže saharský prach nasává, a ten se tak postupně dostává od jihu do Evropy ve vyšších vrstvách atmosféry. Fenomén vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu.
Díky síle větru se pak písečný prach může dostat až do Evropy či okolních afrických států. Objevuje se i v České republice v podobě červenožlutého poprašku na oknech či automobilech. V zimě se může čerstvě napadaný sníh zbarvit do žluta až oranžova, jindy zase lidé mohli pozorovat zabarvený déšť.