Příznivci i odpůrci jihokorejského prezidenta vyšli do ulic. Policie do Soulu nepustila traktory a kamiony

V Soulu vyšly v sobotu do ulic desítky tisíc odpůrců i příznivců prezidenta Jun Sok-jola. Tyto dvě skupiny demonstrují jen několik stovek metrů od sebe, ale manifestace se zatím obešly bez incidentů, napsala agentura Reuters. Podle jihokorejské agentury Jonhap v noci policie zabránila desítkám zemědělců s traktory a nákladními auty vjet do centra jihokorejské metropole, farmáři chtěli takto demonstrovat za zatčení prezidenta.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující z konzervativních skupin se účastní shromáždění na podporu odvolaného jihokorejského prezidenta

Protestující z konzervativních skupin se účastní shromáždění na podporu odvolaného jihokorejského prezidenta | Foto: Kim Soo-hyeon | Zdroj: Reuters

Junovy pravomoci jsou pozastaveny, ale zůstává zatím v úřadu. Možností zbavit ho funkce se zabývá ústavní soud, pro jeho odvolání se vyslovil už dvoutřetinovou většinou parlament.

Prezident Jižní Koreje končí. Parlament ho po pokusu vyhlásit stanné právo odvolal z funkce

Číst článek

Jihokorejský prezident 3. prosince šokoval svou zemi i svět, když vyhlásil stanné právo, které ale parlament po pár hodinách zrušil. Prezident v projevu při vyhlášení stanného práva obvinil opozici ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, která podle něj paralyzuje vládu. Do ulic tehdy vyšly také desítky tisíc lidí.

První veřejné stání u ústavního soudu by se mělo uskutečnit 27. prosince. Prezident je vyšetřován kvůli podezření z velezrady a dalších trestných činů, na které se nevztahuje prezidentská imunita. V obou případech mu hrozí vysoké tresty - doživotí nebo dokonce trest smrti. Tento týden se ale Jun nedostavil k výslechu, k němuž byl předvolán.

„Zatknout! Uvěznit šéfa povstání!“ volali v sobotu v Soulu na demonstraci zejména mladí Korejci podle Reuters. Někteří se divili, jak mohl Jun vyhlásit stanné právo ve 21. století v demokratické zemi.

Naopak příznivci Juna, podle Reuters většinou starší lidé, kritizovali letošní dubnové parlamentní volby, které označili za zmanipulované. „Jsme absolutně proti impeachmentu,“ řekl podle Reuters 62letý podnikatel, podle něhož zemi ovlivňují socialistické a komunistické mocnosti. Podle fotografií přišli příznivci prezidenta s jihokorejskými a někteří i s americkými vlajkami.

Konzervativní politik a někdejší generální prokurátor Jun Sok-jol nastoupil do úřadu hlavy státu v květnu 2022 po těsném vítězství v prezidentských volbách. Letos v dubnu v parlamentních volbách jasně zvítězila Demokratická aliance vedená soupeřem prezidenta I Če-mjongem, která ve 300členném parlamentu získala 173 mandátů. V jihokorejském politickém systému je sice prezident faktickým šéfem vlády, bez podpory parlamentní většiny je ale jeho manévrovací prostor zúžený. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme