Bohumín se topí ve smogu, regulace trvá přes mírné zlepšení
Už mnoho dnů se řada míst v republice potýká vinou inverze s podstatně zhoršeným ovzduším. Inverze tak jen znásobila potíže, jaké mají v tomto směru průmyslové aglomerace od severní Moravy a Slezska, přes Prahu po Ústecko. Místem, kde byly vícenásobně překročeny emisní limity, je i město Bohumín.
„My jsme dost nešťastní z toho, že jsme my a Věřňovice uváděni jako ti, kde to je nejhorší. A je to tím, že tady máme bohužel zrovna měřící stanici a jsme na soutoku Odry a Olše nejníže. Situace je ale špatná všude,“ konstatuje starosta Bohumína a senátor za ČSSD Petr Vícha.
Pro to, aby se situace v obci zlepšila, nepodniká podle Petra Víchy město žádné speciální kroky. Město sice dlouho volá po legislativních opatřeních, která by pomohla nastalou situaci řešit. Zatím se ale nedočkalo, a tak nemá k jakýmkoli krokům právní moc.
Hosty poledních Ozvěn dne byli Petr Vícha, starosta smogem zasaženého Bohumína a senátor za ČSSD, a energetický odborník Hnutí Duha Martin Sedlák
Podle Víchy by mělo hodně napomoci, kdyby město mohlo kontrolovat způsob vytápění. Zároveň dodává, že ani to nebude samospasitelné řešení, protože tato otázka je spíše sociálního rázu: lidé prostě nemají finanční prostředky na hodnotnější palivo, než jsou kaly či plasty.
Otázku lokálních topenišť však průběžně řeší Bohumín i přilehlé obce s ministrem Chalupou.
Město nemá bohužel ani kompetenci omezit automobilovou dopravu, protože nejsou zajištěny náhradní přepravní trasy, například po obchvatech. V této věci totiž dochází ke konfliktu v rámci státní správy, jak říká Petr Vícha:
„Bylo paradoxní, když jedno ministerstvo tady navrhovalo akční plán, stavbu obchvatu a druhé ministerstvo, ministerstvo dopravy, nám právě naopak stavby obchvatů a mostů tady v kraji a okolí zastavovalo.“
Město vydalo alespoň vyhlášku, která zakazuje vozům, převážejícím sypké hmoty, jezdit bez zakrývací plachty. Ale podle starosty Vícha se v kontextu celé situace jedná o opatření marginální.
„Je to běh na dlouhou trať ve všech oblastech činnosti,“ říká Petr Vícha.
ČTĚTE TAKÉ: Moravskoslezský kraj se opět dusí smogem, upozornění platí i pro další lokality
Omezeny jsou tak zejména podniky, které mají regulovanou výrobu. Podle starosty je zarážející fakt, že i době ztížené smogové situace přispívají k jejímu horšení sami obyvatelé spalováním.
„Takže si to tak trošku děláme tady sami,“ dodává s politováním Petr Vícha.
Podle Martina Sedláka, energetického analytika Hnutí Duha, je nejlepším řešením situaci jako je tato předcházet. Řešení spatřuje v zateplení domů a omezení lokálních topenišť. Co se týče sociálního aspektu tohoto problému, Martin Sedlák se domnívá, že je v kompetenci starosty Vícha tlačit jako senátor na vládu a parlament, aby přijali příslušná opatření.
„Česká republika dobře nastartovala energetickou renovaci budov pomocí programu Zelená úsporám. Bohužel v současné době je tento program pozastavený, protože nemá dostatek prostředků,“ konstatuje Martin Sedlák a dodává, že od roku 2013 se otevírají nové možnosti financování, a to především z výnosu aukcí emisních povolenek.
Martin Sedlák dále dodává, že je také nutné, aby i velké průmyslové podniky jako ocelárny, teplárny či koksovny dodržovaly předepsané normy pro vypouštění škodlivých látek do ovzduší a aby docházelo k účinné kontrole ze strany měst.
Okamžitá či krátkodobá řešení podle Martina Sedláka nejen že nejsou k dispozici, ale dokonce by nepřinesla kýžený efekt. Jediné řešení je podle něj dlouhodobý a systematický tlak na legislativní změnu systému.
Zlepšení je mírné a pozvolné
Akutně je - jako tradičně - smogem zasažen Moravskoslezský kraj. Na Ostravsku a Karvinsku museli už několikrát vyhlásit stav regulace pro průmyslové znečišťovatele ovzduší. Nepříznivá smogová situace se odráží zejména na zdraví obyvatel.
Dnes od rána byla situace čtyřnásobně horší, než je povolený limit, hned na pěti místech, kde se provádí měření. V poledne však ukazovaly měřící stanice výrazné snížení škodlivin v ovzduší.
Přes 200 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový už naměřily přístroje jen v Opavě Kateřinkách. V krizových lokalitách, kde se lidem ráno opravdu špatně dýchalo, to znamená hlavně v Bohumíně a Frýdku Místku, zaznamenaly stanice náhlý pokles.
Dvacetičtyřhodinové průměrné hodnoty ale zůstávají stále vysoké. Pohybují se v rozmezí od 150 do 200 mikrogramů na metr krychlový. Signál regulace proto stále platí na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku.
Pro znečišťovatele ovzduší to znamená, že místo běžného provozu stále vyrábějí v ekologickém režimu. Pokud by však škodlivin ubývalo stejným tempem jako v druhé polovině dne, mohli bychom se dočkat jeho odvolání.