Na válku jsme si zvykli, říká jeden z osadníků kibucu. Socialistické komunity fungují už sto let

Po celém Izraeli jich je asi 260 a žije v nich asi 160 tisíc lidí. V desetimilionovém Izraeli je to ale menšina, přesto z jednoho z nich pocházeli například zakladatel státu a první izraelský premiér David Ben Gurion, Golda Meirová nebo dlouholetý izraelský politik Šimon Peres. Jde o kibucy, tedy uzavřené izraelské společnosti, které stály u zrodu židovského státu, kam se vydává pořad Za obzorem.

za obzorem Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kfar Aza po útoku Hamásu

Kfar Aza po útoku Hamásu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Lidé, s kterými jsem vyrůstal, lidé mého věku, jsou moje rodina. Večeřel jsem se svými spolužáky v podstatě ode dne, kdy jsem se narodil, až do dneška. Jsme jedna velká rodina a v tom je naše síla,“ říká Lior z Kibucu Snir, který je jen několik metrů od Golanských výšin – ty si Izrael drží od šestidenní války z roku 1967.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad Za obzorem

Teď je ale celý kibuc vylidněný, většina lidí odešla kvůli dronovým a raketovým útokům z nedalekého Libanonu. Tam, kde žilo 600 lidí, je teď už jen asi 20 vojáků v záloze. Na podobné situace tu jsou ale zvyklí.

„Realita, ve které jsme tu vyrůstali, je realita místní hranice. V 80. letech jsme tu měli první libanonskou válku. Takže když mi bylo asi šest nebo sedm let, tři roky jsme spali v bombových krytech, protože na nás denně lítaly rakety. Jsme zvyklí na válku. Je strašné to už jen říct. Jedna z věcí, na které jsem si ale při svých cestách po světě nezvykl, bylo, že jsem nemohl usínat se zbraní pod polštářem,“ vzpomíná Lior.

Izraelská armáda při ‚obtížné speciální operaci‘ osvobodila čtyři rukojmí unesená teroristy z Hamásu

Číst článek

Kibucy pomáhaly nakreslit mapu současného Izraele, v některých případech sloužily také k obraně.

„Rozmístění kibuců tak do určité míry definovalo hranice budoucího Izraele. Samotný vojenský význam kibuců byl také značný. Lidé, kteří tam žili, se tak často cvičili v boji. Byly tam zásoby zbraní a dokonce v některých kibucech se zbraně i vyráběly,“ říká expert na Blízký východ Marek Čejka.

Dodává, že by si ale lidé neměli plést kibucy a osady radikálních židovských osadníků na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Poslechněte si pořad Za obzorem Jiřího Klečky, audio je nahoře v článku.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme