Lídři unijních zemí se sešli na summitu v Bruselu. Jednali o pomoci Ukrajině a reformě trhu s elektřinou

Premiéři a prezidenti členských zemí Evropské unie na summitu v Bruselu přivítali novou dohodu, jejímž cílem je dodat v příštích 12 měsících Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice. V přijatých závěrech také potvrdili odhodlání podporovat zemi napadenou Ruskem, dokud to bude potřeba. Dále například vyzvali k vystupňování boje proti obcházení protiruských sankcí a přivítali „reformní úsilí“ Kyjeva.

Brusel (Aktualizováno: 22:47 23. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na summitu lídrů Evropské unie se předseda vlády Petr Fiala vítal s předsedou Evropské komise Charlesem Michelem

Na summitu lídrů Evropské unie se předseda vlády Petr Fiala vítal s předsedou Evropské komise Charlesem Michelem | Zdroj: Profimedia

Přelomovou dohodu o společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu dotáhly členské země Evropské unie do konce v pondělí, přičemž na tento účel vyčlenily dvě miliardy eur ze společných fondů. Unie tím reagovala na opakované požadavky Kyjeva o vystupňování vojenské pomoci a také na problémy ukrajinské armády s nedostatkem dělostřelecké munice.

Čtyři slovenské stíhačky MiG-29 dorazily na Ukrajinu. Dalších devět bude předáno v příštích týdnech

Číst článek

Podle závěrů Evropské rady bude iniciativa kromě dělostřelecké munice pokrývat také dodávky dalších střel země-země a též raket, přijde-li z ukrajinské strany takový požadavek.

Evropská unie bude „dál poskytovat silnou politickou, ekonomickou, vojenskou, finanční a humanitární podporu Ukrajině a jejím lidem tak dlouho, jak bude potřeba“, píše se v textu.

Unijní lídři v něm také vyzývají ostatní země, aby materiálně ani jinak nepodporovaly ruskou agresi, aniž by ovšem zmiňovali konkrétní státy.

V poslední době se v této souvislosti soustředí pozornost na kroky Číny, která podle Spojených států zvažuje dodávky vojenské pomoci Rusku, ale zatím se pro takový postup nerozhodla.

Dohnat k odpovědnosti

Unie nevylučuje zavedení dalších sankcí ve snaze oslabit schopnost Ruska vést válku, podrobnosti ale výstup ze summitu nepřináší. Zdůrazňuje potřebu efektivně aplikovat existující postihy a bránit jejich obcházení.

Lídři sedmadvacítky se také zabývali snahou dohnat Moskvu k odpovědnosti za válečné zločiny, přičemž přivítali nedávnou dohodu na zřízení mezinárodního střediska pro stíhání zločinu agrese proti Ukrajině.

Maďarsko by Putina kvůli zatykači nezadrželo. Neumožňují to naše zákony, tvrdí Orbánova kancelář

Číst článek

Nakonec v textu závěrů neuvítali vydání mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina, Evropská rada tento vývoj pouze „vzala na vědomí“.

Na začátku diskuse o Ukrajině se k unijním lídrům na dálku připojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který mimo jiné usiluje o rychlé zahájení přístupových rozhovorů s Evropskou unií.

Summit v tomto směru přivítal „odhodlání Ukrajiny a reformní úsilí“ a „podtrhl význam ukrajinského přístupového procesu“, aniž by ale nastínil jeho další vývoj.

Další východoevropskou zemí, která usiluje o členství v unii, je Moldavsko, kterému ve čtvrtek unijní lídři slíbili další bezpečnostní, ekonomickou či energetickou podporu. Vyzvali při tom Evropskou komisi, aby připravila návrhy takové pomoci do příštího summitu, který je plánovaný na červen.

Závěr prvního dne

Na závěr prvního dne summitu se lídři shodli, že Evropská unie by měla usnadnit povolování ekologicky čistých a digitálních projektů a investovat do snížení své závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí.

Členské státy by podle přijatých závěrů měly pracovat na tom, aby se na území Unie vyrábělo více obnovitelných technologií a těžilo, zpracovávalo a recyklovalo více strategických surovin.

Ochota šetřit energiemi klesá jen mírně. Výjimkou jsou domácnosti topící elektřinou a tuhými palivy

Číst článek

Prezidenti a premiéři také zadali orgánům Evropské unie, aby se snažily do konce roku dojednat reformu trhu s elektřinou, kterou Evropská komise navrhla s cílem předejít prudkému růstu cen.

Pomoci k tomu má zvýšení podílu dlouhodobých smluv či povinnost dodavatelů nabízet zákazníkům smlouvy s fixovanou cenou. Podle českého premiéra Petra Fialy by plán posílil postavení koncového zákazníka.

„Evropská rada vybízí zákonodárce, aby dosáhli svižné shody na všech relevantních návrzích pro urychlení zelené transformace a aby bezodkladně pokročili s prací na navržené úpravě designu vnitřního trhu Evropské unie s elektřinou ve snaze zajistit její přijetí do konce roku 2023,“ stojí v závěrech, které ve čtvrtek večer v Bruselu odsouhlasili prezidenti a premiéři sedmadvacítky.

Komise chce v zájmu stabilizace cen zavést pro dodavatele povinnost nabízet klientům v Unii různé varianty kontraktů, včetně smlouvy s pevnou cenou elektřiny. Kromě většího podílu dlouhodobých smluv pak navrhuje také podmínit čerpání veřejné podpory takzvanými rozdílovými kontrakty s dlouhodobou pevnou cenou.

Bití a lži o tom, že se jich rodiče zřekli. Ukrajinský chlapec popsal, jak probíhají únosy dětí do Ruska

Číst článek

Ty by státu umožnily při zvýšení tržní ceny elektřiny rozdělit nadbytečné příjmy mezi spotřebitele, pokud naopak cena klesne, dopláceli by výrobci rozdíl od výše stanovené ve smlouvě.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání uvedla, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckim zahájila iniciativu pro návrat ukrajinských dětí unesených do Ruska.

„Je to hrozná připomínka nejtemnějších časů našich dějin. Tyto zločinné skutky zcela ospravedlňují vydání zatykače,“ řekla večer k ruským únosům ukrajinských dětí šéfka komise.

Spolu s polským premiérem hodlá zorganizovat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návratu do rodné vlasti. Počet unesených ukrajinských dětí vyčíslila na 16 200, domů se jich podle ní podařilo navrátit jen 300.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres, který ve čtvrtek s lídry poobědval, podle von der Leyenové slíbil v této věci spolupráci agentur mezinárodního společenství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme