Zeman řekl čtyři důvody, proč odmítá jmenovat Lipavského. Vadí mu vzdělání či postoj k Visegrádu

Prezidentu Miloši Zemanovi vadí z navrhovaných kandidátů na ministry jediný. Je jím Jan Lipavský z Pirátů, který se má stát ministrem zahraničí. Informoval o tom v pátek prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Jako důvody Hrad uvedl údajnou nízkou kvalifikaci, postoj k Izraeli a visegrádské čtyřce a Lipavského návrh, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly v Česku. Podle premiéra Petra Fialy z ODS je třeba, aby kompetence vyřešil Ústavní soud.

Praha (Aktualizováno: 13:32 10. 12. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský

Jan Lipavský | Foto: Pirátská strana | Zdroj: Pixabay | CC BY-SA 2.0,©

Prvním ze čtyř důvodů, kterým Hrad vysvětlil, proč nechce prezident Miloš Zeman jmenovat Jana Lipavského ministrem zahraničí je nízká kvalifikace.

Prezidentovo veto?

Zeman v roce 1998 jako budoucí předseda vlády vyjádřil přesvědčení, že prezident nemá podle Ústavy právo odmítnout některého z ministerských kandidátů. Tisk v té době uváděl, že důvěru tehdejšího prezidenta Václava Havla nemají jako případní kandidáti na funkce ministra zahraničí a ministra vnitra Jan Kavan a Václav Grulich. „Naprosto chápu právo pana prezidenta mít informace o těchto záměrech…, ale pokud jde o jakési personální veto, tak se domnívám, že by to bylo v rozporu s příslušným článkem Ústavy,“ řekl Zeman v červenci 1998. Prezident Havel vládu premiéra Zemana i s ministry Kavanem a Grulichem ten samý měsíc jmenoval.

„Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou,“ objevilo se v pátek na webu Pražského hradu.

Lipavského bakalářskou práci „Politizace ruských energetických dodávek na příkladu zemního plynu“ hodnotili jak vedoucí, tak oponent známkou tři. Toto hodnocení je nejnižší možné, kdy student ještě může práci obhájit.

Kandidát na ministra zahraničí získal titul na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze.

V minulosti Zeman dočasně pověřil řízením stejného ministerstva Jana Hamáčka (ČSSD), který pouze s maturitou zastával i funkci ministra vnitra a prvního místopředsedy vlády.

Dalšími důvody jsou „distancovaný postoj k visegrádské spolupráci“ a „distancovaný postoj ke vztahu s Izraelem“, což je podle Hradu v rozporu s připravovaným programovým prohlášením nové vlády.

Ústava, článek 68

  • (1) Vláda je odpovědna Poslanecké sněmovně.
  • (2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

Posledním jmenovaným důvodem je pak „veřejný návrh Jana Lipavského, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky.“

Zeman zároveň odmítl, že by Ústava ukládala prezidentovi povinnost akceptovat každý návrh, který je mu předložen. „Naopak, ústavodárcův výraz ‚návrh‘ implikuje, že tento návrh může být jak přijat, tak odmítnut, jinak by nebyl návrhem,“ uvedl na webu Hrad.

Lipavský se proti tomu ohradil. „Ústava jasně říká, že prezident jmenuje na návrh premiéra členy vlády. Tento názor zastával v minulosti i sám Miloš Zeman, když říkal, že prezident nemá pravomoci kandidáty ‚kádrovat‘,“ uvedl na twitteru.

Fiala: Jsme připraveni

Premiér Petr Fiala ve středu avizoval, že pokud prezident nejmenuje všechny ministry nové vlády, bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu.

V pátek pak na twitteru uvedl: „Je třeba, aby Ústavní soud jednou provždy vyřešil otázku kompetencí ohledně jmenování nových členů vlády. V pondělí po schůzce v Lánech oznámím, jaké budou naše konkrétní kroky. Jsme připraveni.“

Fiala: Pokud prezident Zeman nejmenuje celou vládu, budu nucen podat kompetenční žalobu

Číst článek

Zeman měl podle Frekvence 1 na úterním jednání v Lánech doporučit Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury na ministra zahraničí. Fiala pak ještě ten den na twitteru ujistil, že se na jeho nominacích nic nemění.

Za nominaci Lipavského se v pátek znovu postavil také předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Jde o kvalitního kandidáta a reprezentuje koaliční program vznikající vlády. Ta se opírá o hlasy lidí ve volbách. Není možné z těchto principů ustupovat. Občané se potřebují spolehnout na platnost zákonů v této zemi, na to, že žijeme v parlamentní demokracii a že má jejich hlas ve volbách smysl.

O termínu jmenování vlády má premiér jednat s prezidentem v pondělí, nastínil pro Radiožurnál kancléř Vratislav Mynář.

Kromě Lipavského je problematické také jmenování budoucího ministra zemědělství Zdeňka Nekuly z KDU-ČSL, který má koronavirus. Podle Mynáře má resort místo něj dočasně vést Marian Jurečka, kandidát na ministra práce a sociálních věcí a předseda KDU-ČSL. Nekulu chce Zeman podle kancléře jmenovat až po Novém roce.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme