Po zahájení příměří Izrael a Egypt uvolňují blokádu pásma Gazy
Od včerejšího večera platí mezi Hamásem a Izraelem dlouhodobé příměří. V Rámalláhu ho vyhlásil palestinský prezident Mahmúd Abbás. Podle dohody o klidu zbraní okamžitě uvolní Izrael a Egypt blokádu hraničních přechodů a umožní do Gazy dovoz léků, potravin a stavebního materiálu. Rozhovory o definitivním uspořádání vztahů mezi pásmem Gazy a Izraelem pak mají začít za měsíc v Káhiře.
„Zažíváme dnes obrovské vítězství. Ještě včera nás mučili, lovili nás jako zvířata a dělali z nás bezdomovce. Po celém tom dlouhém utrpení jsme ale s požehnáním Božím zvítězili," říká v Gaze matka jednoho z bojovníků Hamásu, který přišel v konfliktu o život.
Příměří mezi Izraelem a Hamásem sleduje také komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák
Palestinci oslavují příměří jako své vítězství. Izraelská vláda ale kontruje, že během sedm týdnů trvajících bojů zasadila Hamásu těžkou ránu.
„Oficiální představitelé obou stran vydávají příměří za vítězství. Izraelci například říkají, že zaútočili a zničili dohromady více než pět tisíc teroristických míst a zabili tisíc teroristů. Palestinci zase říkají, že zvítězili nad nepřítelem,“ dodává komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Dočasné příměří na rozdíl od mírové smlouvy podle něj nic nevyřeší a jde pouze o provizorní možnost.
„Důležité by bylo, aby Hamás uznal právo Izraele na existenci a chtěl se stát mírovým sousedem. Dokud toto nenastane, tak dříve či později budou propukat další války,“ konstatuje Slezák.
Izraelského premiéra kritizují vlastní ministři
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí domácí kritice za příměří, které zemi údajně nic nepřineslo.
Podle komentářů v místním tisku pouhé vyhlášení příměří nepřineslo splnění žádného z izraelských požadavků. Benjamina Netanjahua za to kritizují i jeho vlastní ministři.
„Pokud příměří vydrží, opravdu zavládne klid a uvede se do života mechanizmus, který zabrání znovuvyzbrojení Hamásu, pak je klid zbraní dobrou věcí," myslí si obyvatelka Jeruzaléma.
Mezi Izraelci ale zároveň vládne skepse, protože příměří podle nich takové záruky nedává. Oběma stranami podepsaná dohoda obsahuje jen otevření dalších hraničních přechodů mezi Izraelem a Gazou pro potraviny a stavební materiál.
Podobně zněly i podmínky příměří po předchozím konfliktu z roku 2012, nikdy ale nebyly naplněné. Letošní konflikt si vyžádal více než 2200 lidských životů.