Armáda koupí 20 obrněných vozidel pro speciální jednotky. Převzala také čtyři izraelské radiolokátory
Česká armáda plánuje pořízení zhruba 20 obrněných vozidel pro speciální síly. Nákup v úterý na uzavřené schůzi projednal sněmovní výbor pro obranu. Armáda také převzala zatím polovinu z osmi mobilních radiolokátorů MADR izraelského výrobce, čtyři nesplňují technické parametry a schopnosti uvedené ve smlouvě, řekl vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.
Náčelník generálního štábu Karel Řehka na výboru řekl, že jde o rámcovou smlouvu s maximálním plněním 24 vozidel. Na pořízení 18 vozidel bylo podle něj v akvizičním plánu vyčleněno 1,577 miliardy korun.
Přibývá vojáků s nárokem na výsluhu. Letos svléklo uniformu nejvíc lidí za posledních 10 let
Číst článek
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) po jednání výboru novinářům řekla, že je u nákupu nyní otevřené pole. Nejprve je podle ní potřeba od zástupců armády vědět, k jakým účelům budou vozidla potřebovat, a říct si, jaké typy vozidel jsou dnes na trhu.
Server Novinky.cz minulý týden napsal, že ministerstvo plánuje napřímo bez soutěže nakoupit vozidla Supacat od firmy LPP.
Zakázku začal výbor projednávat na poslední schůzi v říjnu, i v úterý bylo jednání uzavřené před veřejností. V usnesení poslanci doporučili ministerstvu zvolit jiný způsob pořízení bojových vozidel s ohledem na urgentní operační potřeby speciálních sil armády.
Jak připravit občany na obranu Česka? Ministerstvo se chce zaměřit na školy i budoucí učitele
Číst článek
Podle Černochové výbor jasně řekl, že je urgentní potřeba typu vozidel, které mají u speciálních sil nahradit Land Rover. V usnesení ale podle ní není žádná zmínka o konkrétním automobilu.
Černochová o projednání nákupu na výboru požádala. „Aby věděli, co je obsahem toho kontraktu, co máme jako resort ministerstva obrany před sebou a jestli se máme k zakázce přiklonit nebo nepřiklonit,“ řekla. Následný postup chce probrat s Řehkou a vrchním ředitelem sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Luborem Koudelkou.
Členům výboru se podle ministryně úplně nelíbil způsob nákupu. „Protože některé jiné země zvlášť soutěží auta a zvlášť soutěží ty věci, které se tam potom integrují,“ uvedla. Právě to by mohla být jedna z variant, dodala.
Problémy s radiolokátory
Osm radiolokátorů MADR (EL/M-2084 MMR) za 3,5 miliardy korun pořídila česká armáda v roce 2019 od izraelského výrobce Elta Systems. Poslední z nich dorazil do Česka loni v prosinci. Nákup nabral několikaleté zpoždění, důvodem byly podle ministerstva technické problémy na straně dodavatele, vliv měla také pandemie covidu-19.
„V současné době byly armádou převzaty pouze čtyři radiolokátory. Převzetí dalších čtyř radiolokátorů, které nesplňují technické parametry a schopnosti uvedené ve smlouvě, bylo odloženo až do roku 2025,“ řekl poslancům Koudelka. K problémům, které zmínil, patří zatékání vody do antény. U těchto radiolokátorů dosud neskončily funkční testy a nedostaly osvědčení o provozní způsobilosti, podotkl.
Vědci z Brna tři roky testovali elitní vojáky. Zkoumali, jak je lépe připravit na extrémní zátěž
Číst článek
Česká strana nabídla Izraeli podle Koudelky maximální součinnost a podporu. Dodavatel podle něho předložil několik pracovních harmonogramů k dokončení implementace radiolokátorů, ale ani v jednom případě se nepovedlo navrhované termíny dodržet. Navzdory tomu je Koudelka přesvědčen o tom, že problémy se nakonec podaří odstranit a i zbývající čtveřice radiolokátorů se začlení do protivzdušné obrany.
„Víme, jaká je současná bezpečnostní situace v Izraeli, ale máme svoje priority,“ řekl. Zástupce náčelníka generálního štábu Pavel Lipka uvedl, že dodané radary by měly plnohodnotně zabezpečit prostor České republiky a armáda zatím nepočítá s navýšením jejich počtu.
Izraelské radary nahrazují ve výzbroji zastaralou radiolokační techniku ruské výroby. Armáda dlouhodobě upozorňuje na to, že dosud používané radary dávno překročily svou životnost a jsou na hranici funkčnosti.