Anglikánská církev schválila svěcení žen na biskupy. V roce 2012 neprošlo o šest hlasů
Revoluční změnu odhlasovala anglikánská církve ve Spojeném království. Nejspíš už koncem roku 2015 se Britové dočkají prvních žen v rolích biskupů. Při hlasování před 18 měsíci přitom návrh na anglikánské biskupky těsně neprošel.
V roce 2012 odmítla šesti hlasy ženy - biskupky laická komora anglikánské církve. Ta tentokrát spolu s biskupy a řadovým duchovenstvem velkou většinou hlasů změnu schválila.
Hlasování předcházela pětihodinová debata na půdě Yorkské univerzity a mnohaměsíční diskuse uvnitř jednotlivých diecézí.
„My nejsme politická strana nebo podobná organizace, kde se snažíte odstranit z cesty lidi, kteří mají odlišný názor. Církev je rodina. Může spolu navzájem vehementně nesouhlasit, ale musíte vedle sebe žít, právě proto, že jste rodina," řekl pro BBC arcibiskup z Canterbury Justin Welby.
Ten ženy v roli biskupek velmi podporoval. Historické hlasování ale podle expertů neodstraní hluboké rozdělení uvnitř samotné církve, kde řada členů autoritu ženských kněží neuznává.
Už před 18 měsíci svěcení biskupek neprošlo jen velmi těsně. Komory biskupů i řadového duchovenstva ho dvoutřetinovou většinou schválil, proti byli ale laikové. Chybělo šest hlasů.
Církev viděla, jak prudkou odmítavou reakci výsledek v roce 2012 vyvolal. V Británii je rovnost pohlaví naprosto zásadní a vyžaduje se nekompromisně ve státních i soukromých společnostech.
Vedení anglikánů proto mělo strach, že to vyvolá deziluzi u mladých věřících a ukáže církev jako zkostnatělou instituci.
Odpůrcům žen-biskupek vadilo, že by ženy měly vysvěcovat muže na kněze. Podle konzervativních kruhů je to nepřijatelné a dokonce teologicky nemožné.
Stejný tábor také žádal záruky, že farnosti, které budou žádat mužské biskupy, s tímto požadavkem uspějí. Ve sporných případech pak bude rozhodovat církevní ombudsman.
Spekulovalo se o tom, že kdyby návrh znovu neprošel, chystal se arcibiskup Welby prosadit změnu legislativní cestou prostřednictvím biskupů, kteří jsou členy horní komory britského parlamentu.
První biskupka anglikánské církve by se mohla své funkce ujmout už v příštím roce. Jako první přichází v úvahu diecéze v Glosteru, Oxfordu či Newcastelu.