Autory výzvy jsou mezi jinými evangelický farář Jakub Helebrant, Karel Müller z dua Pastoral Brothers, husitská farářka Martina Viktorie Kopecká nebo Rabínka v zácviku Kamila Kopřivová.
Socha pochází z druhé poloviny 18. století a jde o významnou památku lokálních kulturních dějin, evidovanou v Ústředním seznamu památek České republiky.
Zabaveno komunisty, vráceno státem. Jak církve hospodaří na znovu nabyté půdě? Odpovídá datový novinář ČRo Jan Boček a odborník na životní prostředí Vojtěch Pelikán
V listopadu uplyne deset let od schválení církevních restitucí. Ačkoliv k šetrnému zemědělství vyzývá i papež František, většina římskokatolických diecézí hospodaří konvenčně.
Jedním z předpokladů menšinové vlády je příslib, že sníží náhrady za církevní majetek. Tuto podmínku si stanovili komunisté a teď trvají na tom, že vládní strany ANO i sociální demokracie slib dodrží.
„Důvěra v armádu, policii a soudy je vyšší u těch respondentů, kteří hodnotí svoji životní úroveň jako dobrou,“ uvedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Opravu některých stanic metra částečně zaplatí soukromé firmy. Píše o tom E15. A podle Deníku přibývá lidí, kteří podávají speciální žádost, aby dostali drahý lék. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Premiér v demisi Andrej Babiš souhlasí se zdaněním církevních restitucí. Pro KSČM bylo zdanění náhrad za majetek jednou z podmínek, aby podpořila menšinovou vládu ANO a ČSSD.
Mezi institucemi veřejného života se největší důvěře Čechů těší armáda, policie a soudy. Naopak nejméně lidé důvěřují církvím, neziskovým organizacím a tisku.
Z institucí veřejného života má největší důvěru lidí v Česku armáda a policie, většina věří ještě soudům a bankám. Naopak nejmenší důvěru vzbuzují církve, tisk, televize a neziskové organizace.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš chce, aby cestovní ruch spadal do působnosti ministerstva kultury. Záležitosti církví chce zařadit pod ministerstvo financí.
Výstavba některých náboženských staveb, zejména mešit, by měla podléhat přísnější regulaci. Měl by k ní být například nutný souhlas místních obyvatel v referendu. Do novely stavebního zákona, kterou se zabývá Sněmovna, to navrhuje vložit poslanec ANO za Jihomoravský kraj Karel Rais.
Sdružení místních samospráv, které zastupuje hlavně malé obce, dnes oznámilo, že vyzve Českou biskupskou konferenci, aby i v jejich případě stáhla žaloby kvůli určení vlastnictví, stejně jako to udělala ve vztahu ke krajům. Spory prý totiž blokují rozvoj venkova.
Kněz Erik Tvrdoň by měl jít za pohlavní zneužívání a sexuální nátlak na čtyři roky do vězení. Rozhodl o tom dnes havlíčkobrodský okresní soud, který duchovnímu uložil také ambulantní léčení a pětiletý zákaz práce s nezletilými. Rozsudek není pravomocný. Odvolal se proti němu Tvrdoňův advokát i státní zástupkyně.
Do Prahy odpoledne přiletělo deset křesťanských uprchlíků z Iráku. Jde o první skupinu z celkového počtu 153 lidí, které se pokouší přesídlit do Česka křesťanský nadační fond Generace 21. Z Prahy uprchlíci zamířili na Vysočinu, kde budou zpočátku bydlet.
Katolíci, luteráni nebo evangelíci z celé severní polokoule se budou tento týden potkávat na společných bohoslužbách. Dnes totiž začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů. Akce má za cíl sjednotit jinak roztroušené církve, které pochází z jedné myšlenky. Přestože hlavní bohoslužby a doprovodné akce začínají v Česku dnes, už včera zazněla v brněnské katedrále svatého Petra a Pavla první slova o jednotě.
Zastávkou v Bílém domě a projížďkou ulicemi Washingtonu začala šestidenní návštěva papeže ve Spojených státech. František pochválil prezidenta Baracka Obamu za jeho snahu snížit emise skleníkových plynů a vyzval Američany, aby ochraňovali slabé a chudé. Obama naopak papeži poděkoval za jeho podíl na normalizaci amerických vztahů s Kubou.
Národní galerie musí vydat vzácný obraz Madony z Veveří římskokatolické církvi. Nepravomocně tak rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. O gotické dílo neúspěšně žádala farnost Veverská Bítýška v rámci církevních restitucí. Na Národní galerii pak podala žalobu.
Šestisté výročí upálení českého kněze Jana Husa si dnes připomněli na schůzce s papežem ve Vatikánu zástupci tuzemských křesťanských církví. František pak ve své řeči vyzval k řešení historických otázek s novým náhledem a Husovu smrt na hranici označil za "tragickou".
Kraje chtějí vytvořit pravidla pro spolupráci s církvemi. Ve čtvrtek se na tom dohodli v Brně na prvním společném jednání hejtmani s představiteli křesťanských církví a židovských obcí. Plánují více kooperovat v oblasti čerpání evropských fondů, společně vypisovat granty a starat se o sociální péči.
Patnáctka vrcholných představitelů křesťanských církví a světových náboženství dnes podepsala ve Vatikánu deklaraci proti otroctví. Mezi podepsanými jsou třeba hlava anglikánské církve, francouzský pravoslavný metropolita nebo zástupci hinduistů, muslimů či židů.
Poslanci by dnes měli znovu jednat o prodloužení lhůty pro kontrolu rozhodnutí o vydávání církevního majetku. Požadují to poslanci ČSSD. Základní lhůta pro kontrolu by měla být podle předlohy roční, a ne půlroční. Úřady totiž podle autorů návrhu nedokážou v půlroční lhůtě rozhodnout o vydání majetku a pak ve stejné lhůtě rozhodnutí zkontrolovat.
Papež František opět mění dosavadní pořádky v Katolické církvi. Otevřel totiž cestu k blahořečení salvadorského arcibiskupa Óscara Romera. Duchovního zastřelil v roce 1980 odstřelovač takzvaných eskader smrti v roce 1980 přímo, když sloužil mši. Romerovo svatořečení bylo ve Vatikánu celé desítky let nemyslitelné kvůli jeho marxistické orientaci.
Revoluční změnu odhlasovala anglikánská církve ve Spojeném království. Nejspíš už koncem roku 2015 se Britové dočkají prvních žen v rolích biskupů. Při hlasování před 18 měsíci přitom návrh na anglikánské biskupky těsně neprošel.
Výroky poslance ČSSD Igora Jakubčíka o kolaboraci katolické církve s nacisty pobouřily sněmovnu. Církev byla podle něj spojencem nacistického Německa a schvalovala vraždy Židů. Jakubčík to prohlásil v debatě o změnách lhůt na kontrolu žádostí o vydání církevního majetku.
Ani kostel, ani mešita, ani synagoga, ale vše v jednom. Křesťané, muslimové a židé pod jednou střechou. V Berlíně dnes položili základní kámen vůbec k prvnímu společnému svatostánku všech tří náboženství. Odstartovala také veřejná sbírka na tuto stavbu, která zatím nemá ve světě obdoby.
Lhůta pro posouzení žádostí o navrácení církevního majetku se prodlouží jen těžko. Část poslanců ČSSD navrhuje roční limit místo současného půl roku. Úřady prý nemají na vyřizování žádostí dost času. Kabinet návrh ale nepodpořil - zaujal k němu neutrální stanovisko.
Čtyři roky sbírali farníci z Chyšek u Milevska na mších peníze na nové varhany, měli už půl milionu korun. Kvůli umělému oslabení koruny jim ale italský hudební nástroj ze dne na den právě o půl milionu podražily. Začínají proto sbírat znovu.